“ZERO sessizliktir. ZERO, başlangıçtır.”

Sınırları ve zamanı aşan, döneme damga vuran en önemli uluslararası avangart sanat anlayışlarından biri olan ZERO, 2 Eylül’den bu yana Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaretçilerini ağırlıyor…

zero 3

“Sanat sıfırdan başlamalıdır” prensibiyle, II. Dünya Savaşı sonrasının durağan ve olumsuz atmosferinde (1957) Düsseldorf’ta doğan ‘Zero’ akımı, ismini bir roketin kalkışından önceki geri sayımdan alıyor. Ve tıpkı bu geri sayımda olduğu gibi, geçen buhran dolu günlere rağmen, sanatçılar umut dolu bir uyanışla, karamsarlığa başkaldıran bu sanat akıma yoğunlaşıyor. ‘Zero’ akımının kurucuları Heinz Mack, Günther Uecker, Otto Piene ile akıma dâhil olmuş sanatçıların 100’ün üzerinde eserini bir araya getiren serginin küratörlüğünü ise ZERO Vakfı Kurucu Yöneticisi Mattijs Visser gerçekleştiriyor.

zero 2

1950 ve 60’lı yıllar sırasında aktif dönemini yaşayarak sınırları yıkan ve farklı ülkelerdeki sanatçılar tarafından uluslararası çapta benimsenen ‘Zero’ akımına odaklanmış sergi, farklı teknik ve malzemelerle üretilmiş geniş eser seçkisini Türkiye’deki sanatseverler ile buluşturmayı amaçlıyor. Kapsamı dâhilinde ziyaretçilerini bekleyenler ise; sempozyum, konferans, film gösterimleri, çocuk atölyeleri ve sesli rehber.

Hareketin omurgasını oluşturan “Zaman”, “Uzam”, “Strüktür”, “Işık”, “Ateş”, “Renk”, “Gölge” ve “Titreşim” gibi ana temalar etrafında şekillenecek olan ZERO sergisini, 10 Ocak 2016 tarihine kadar Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’nde ziyaret edebilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi için tıklayın.


yaşam
  • SON EKLENENLER