Paris Motor Show ya da orijinal adıyla söylersek “Otomobil Dünyası” (Mondial de l’Automobile) önceki gün sona erdi. Bu sene 2-17 Ekim tarihleri arasında düzenlenen Paris Motor Show, 1898’den bugüne dünyanın en eski uluslararası otomobil fuarı olma özelliğini de taşıyor. Ve kuşkusuz en önemlilerinden birisi…

Yeşil teknolojilerin öne çıktığı bu seneki fuarda, elektrikli ve hibrid modeller de lüks spor otomobiller kadar ilgi gördü. İki senede bir düzenlenen Paris Motor Show’u, sunulan modeller üzerinden önceki yıllarla kıyaslarsak otomotiv endüstrisinin çevre adına büyük mesafe kaydettiğini görebiliriz. Önceki yıllarda neredeyse sadece konsept olarak sunulan yeşil otomobillerin bu sene hem konsept otomobillerin tamamına yakınını oluşturduğunu hem de bir o kadar çevreci ve yenilikçi modelin üretim halinde tanıtıldığını görüyoruz. Küçük firmaların da artık bu yönde ilerlemeye başlamaları hayli sevindirici bir gelişme.

smart’ın e-bike (e-bisiklet) ve e-scooter’ı da çevre duyarlılığının artık sadece otomobillerle sınırlı olmayıp geniş bir perspektife yayıldığının kanıtı. Başından beri inovatif ve yeşil teknolojileri geliştirmede ve uygulamada öncü olan Mercedes-Benz de, Paris Motor Show’da tanıtımını yaptığı yeni CLS, A-Serisi E-Cell, S-Class, CL 500 ve R-Serisi modelleri ile sektördeki çevreci konumunu daha da pekiştirdi.

Fuara Mercedes-Benz ve smart dışında Audi, Bentley, Bi-Scot, Boom Trikes, Cadillac, Chevrolet, Citroen, De Tomaso, Driveplanet, Eco & Mobilite, Ecovehicles, Fiat, Fisker, Ford, Gef, Honda, Hyundai, Isuzu, Jeep, Kia, Land Rover, Lexus, Little, Lombardini, Lotus, Mastretta, Maybach, Mazda, Mitsubishi, Nissan, Opel, Peugeot, Porsche, Renault, Routebuggy, Tazzari, Tesla, Toyota, Venturi, Volkswagen ve Volvo firmaları da katıldı.

Otomobil firmaları haricinde otomobil ile ilgili donanım ve malzeme üreticileri için oluşturulan özel bölümler de fuarda yer buldu. Adhoc, Aisin, Astron, APRR, Bridgestone, DaAM, Ecotec, FIAMM, Honeywell, Jam Difus’, Mangiafuoco, Modulowatt, Sagaert, Schneider Electric ve Walther bu bölümlerde yer alan donanım üreticileri oldu.


modellerteknoloji
  • SON EKLENENLER