Tekno müzik, akrobasi hareketleri ve nefes kesen görüntülerle yapılan açılıştan sonra, Mercedes Benz’in bu yıl Frankfurt Otomobil Fuarı’nda beğeniye sunulan arabalarını görmek için sabırsızlanıyordum. Concept A-CLASS’ı bir kere daha görmek için üst kata çıktım. Mercedes-Benz fuar binasında, birkaç ay önce Berlin’de gördüğümden daha güzel görünüyorlardı. Yüzey oyuntuları ve keskin hatlar şimdi olduğu kadar etkileyiciydi fakat Concept A-CLASS ile yetinmedim. Alfabenin tamamını görmeye çaba sarfetmesem de, B-Serisi çok da uzak değildi. Hem sahnedeyken, hem de yakınından B-Serisi ile Concept A-CLASS arasında birkaç benzerlik keşfedebildim; fakat bu yeni model her alanda üstün, çok amaçlı ve geçmiş modele göre gelişim göstermiş durumda. Önceden de B-Serisi İtalya Como’da farklı safhalarda görmüştüm fakat tamamen bitmiş bir ürün değildi.

Bu otomobil artık Mercedes-Benz’in ‘altın çağı’nda olanlara yönelik bir otomobil değil; hem ruhu hem kendisi genç olanlara da yönelik. Yeni B-Serisi, Concept A-CLASS’ı hatırlatan, oyulmuş bir yüzeye sahip ama B-Serisi’nde hatlar biraz daha yüzeysel. Yine de geniş bir yaş aralığına hitap eden aerodinamik bir araca dönüşmüş durumda. B-Serisi’nin ürün yöneticisi Jan Wiese ile kısa bir görüşme yapma imkanı buldum. Kendisi, aracı biraz daha sportif ve genç göstermek için yere biraz daha yaklaştırdıklarını ve genişliğini artırdıklarını söyledi. Jan ayrıca bekarım ve siyah saçlı kadınlardan hoşlanıyorum diye ekledi!

Otomobilin iç tasarımı, oturma malzemeleri, gösterge paneli renkleri ve kumaş seçenekleri ile birçok şekilde değiştirilebilir. Koyu ağaç rengi, füme, gerçek veya suni deri ile, B-Serisi’nin en son halinde herkese hitap eden bir yön bulunuyor. Daha fazla etkileşime imkân tanıyan direksiyon, âdeta bir oyun konsolunu andırıyor ve önceki direksiyondan çok daha ilginç görünüyor. Mercedes-Benz ayrıca iç tasarımının geri kalan bölümüne SLS-Serisi’nde bulunan hava deliklerinin verdiği modern çizgiyi eklemiş.

Concept B-Class E-Cell Plus benim için altı çizilmesi gereken bir diğer nokta çünkü Mercedes Benz’in görünümden ödün vermeden; çevre dostu, kaliteli otomobiller üretmek konusunda nasıl adımlar attığının bir göstergesi. Benzinli motoru sanat harikası bir ION akü ile bileştirerek size 600 km’ye çıkma gücü veriyor. Aynı zamanda bu akü ev gücünü sağlayan her yerde şarj edilebiliyor.

2011 Frankfurt Otomobil Fuarı’nda beni günlerce oyalayacak birçok şey vardı fakat yeni B-Serisi, daha sportif ve genç görünümüyle, kişiye göre değiştirilebilen seçenekleri ve çevre dostu konseptiyle beni çok etkiledi. Bu arabayı yakın zamanda üretimde, ardından da sokaklarda görmek için can atıyorum.

Mercedes-Benz konuk muhabir: Scott Elliott


modellerteknoloji

    1 Yorum

  1. MURAT KURU:

    çok güzel dizayn edilmiş.havalandırmalar eski mercedesleri özellikle manda kasa mercedesin havalandırmaları çok iyi olmuş.

  • SON EKLENENLER