Mercedes-Benz, ürün gamını genişleterek yeni GLA ile başarılı SUV ailesine yepyeni bir üye ekliyor. Önceki SUV’lara göre daha kısa ve görkemli tasarımıyla şehir içi sürüş alışkanlıklarına mükemmel uyum sağlayarak yeni bir segmentin öncülüğünü yapacak olan bu kompakt model, SUV konseptini modern bir şekilde yeniden yorumluyor. Yeni GLA, opsiyonel 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi, sağlam gövde yapısı, kişiselleştirilebilen iç mekan konsepti ve yüksek manevra kabiliyeti ile mükemmel bir sürüş keyfi sunuyor.

Yeni GLA, yüksek araç gövdesi ve büyük jant ölçüleri ile yenilikçi, aynı zamanda geleneksel tasarımı ile geleceğin SUV’unu yaratıyor. Mercedes-Benz’in A-Serisi, B-Serisi ve CLA’dan sonraki bu yeni kompakt modeli, sağlam gövde yapısı ile hem asfalt hem de arazi koşullarında dengeli ve güvenli bir sürüş sağlıyor. Radyatör ızgarası üzerinde yer alan Mercedes yıldızı GLA’ya iddialı bir görünüm kazandırırken “Powerdome” olarak adlandırılan çıkıntılar motor kaputuna sportif detaylar katıyor ve iki çıtalı radyatörızgarası aracın genişliğini vurguluyor. Esnek bir iç mekana sahip GLA’da arka koltuk sırtlıkları tamamen katlanabilmekle kalmıyor, aynı zamanda istenilen açıya da ayarlanabiliyor. Alçak yükleme eşiği ve opsiyonel olarak sunulan “otomatik açılabilen geniş bagaj kapağı” ile GLA’nın bagaj bölümü eşyaların kolayca taşınmasını sağlıyor.

Yeni GLA’da, kullanıcılara araçlarını daha fazla kişiselleştirme imkanı sağlayan Urban ve AMG olmak üzere sunulan iki farklı tasarım konseptine ek olarak kişiselleştirme seçenekleri iç mekanda Exclusive Paketi, dış mekanda ise Gece Paketi ile devam ediyor. Ayrıca “Yük BölmesiPaketi” tercih edilirse arka koltuk sırtı daha dik konuma getirilebiliyor, böylece yük bölmesi kapasitesi 60 litre arttırılarak hem büyük eşyalar için daha fazla alan yaratıyor hem de arka koltukların yolcular tarafından rahatça kullanılmasını sağlıyor. Aerodinamik verimlilik açısından segmentinin lideri olacak olan yeni GLA, optimizasyon önlemlerinin sonucunda ortaya çıkan iyi hava akış karakteristikleri ile günlük kullanım koşullarında yakıt tüketiminde önemli ölçüde avantaj sağlıyor. Yeni GLA’da kullanılan en yeni multimedya sistemi, yeni fonksiyonları, ek uygulamaları ve geliştirilmiş grafik renk şeması ile göz dolduruyor.

Mercedes-Benz’in geniş SUV portföyünün en son halkası olan GLA’da yeni nesil 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi ve tamamen değişken tork dağılımı opsiyonel olarak sunuluyor. 4MATIC modellerde, DSR (Yokuş Aşağı Hız Düzenlemesi) ve arazi şanzıman modu standart olarak mevcut. DSR, orta konsoldaki bir kontrol düğmesi ile çalıştırılıyor ve yokuş aşağı inerken araç hızını fiziki sınırlar içerisinde yavaşlatarak zorlu inişlerde sürücüye yardımcı oluyor. Ayrıca standart olarak mevcut Audio 20 CD ve opsiyonel sunulan COMAND Online ile aracın ana ünitede direksiyon açısı, seçilen arazi, şanzımanı modu ve pusula gibi farklı özellikler gösterilebiliyor.

Yeni GLA, en son radar, kamera ve sensör teknolojilerine dayanan ve yakın sürüş, yorgunluk, karanlık gibi kaza nedenlerine sebep olan öğeleri hedef alan üstün teknolojik sistemleri ile konfor ve güvenliği daha da üst seviyelere taşıyor. GLA’da sunulan destek sistemlerinin bazıları sadece uyarırken bazıları tehlikeli durumlarda sürücüye müdahale de edebiliyor;

 • Sürücünün yorgunluğunu tespit ederek uyaran Konsantrasyon kaybı uyarıcısı (Attention Assist)
 • Takip edilen araç ile aradaki mesafeyi sürekli koruyan, hatta trafik sıkıştığında otomatik olarak dur-kalk yapmasını sağlayan – Distronic PLUS
 • Olası kazayı algılayan ve yolcuları kazayı en hafif şekilde atlatmaya hazırlayan PRE-SAFE®
 • Aracın şerit içinde kalmasını denetleyen Şerit Takip Yardımcısı (Lane Keeping Assist)
 • Aracı kendi kendine park ettiren – Aktif Park Yardımcısı
 • Uzun hüzmeli farları, trafik durumuna göre diğer araç sürücülerinin gözünü almayacak şekilde otomatik ayarlayanOtomatik Uzun Far Yardımcısı bu güvenlik önlemlerinin bazılarını oluşturuyor.
 • Arkadan çarpma risklerini azaltan Çarpışma önleme yardımcısı (Collision Prevention Assist)

Turbo beslemeli ve direkt enjeksiyonlu modern dört silindirli motorları, standart ECO start/stop özelliği ve dinamik performans değerleriyle segmentinde önemli bir yer kazanacak olan yeni GLA, düşük yakıt tüketimiyle bu segmentte yeni standartlar belirliyor.

Yeni Mercedes-Benz GLA pazara 1.6 hacminde 156 PS ve gücündeki GLA 200 seçeneği ve 7G-DCT, 7 ileri oranlı, çift kavramalı şanzıman ile sunulacak. Bu modelin yanı sıra opsiyonel olarak 4MATIC dört tekerlekten çekiş sisteminin seçilebildiği 2.0 litre hacminde 211 PS gücünde benzinli motora sahip GLA 250, 2.2 litre hacminde, 136 PS gücünde dizel motora sahip GLA 200 CDI ve yine 2.2 litre hacminde 170 PS gücünde dizel motora sahip GLA 220 CDI versiyonları sipariş üzerine pazara sunulabilecek.

Yeni GLA’da sunulan teknik veriler:

Mercedes-Benz GLA 45 AMG

Mercedes-Benz, GLA 45 AMG ile ML 63 AMG, GL 63 AMG, G 63 AMG ve G 65 AMG’den sonra yüksek performanslı AMG SUV ailesine yeni bir üye ekliyor. 100 kilometrede 7.5 litre yakıt tüketimi ve EU 6 emisyon standartlarına uygunluğu ile GLA 45 AMG, 0’dan 100 km/s hıza 4.8 saniyede çıkıyor ve 250 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Araçta standart olarak bulunan performans odaklı AMG 4MATIC dört tekerlekten çekiş sistemi ve AMG SPEEDSHIFT DCT 7ileri oranlı çift kavramalı spor şanzıman kombinasyonu sayesinde GLA 45 AMG, sportif ve verimli sürüş sistemi konseptiyle göz dolduruyor. Tüm AMG yüksek performans araçlarında olduğu gibi, GLA 45 AMG’nin iç mekanı da yüksek cazibesi, sportif kabiliyetlerin ve özel donanım özelliklerinin harmanlanmasıyla sunuluyor.

A 45 AMG ve CLA 45 AMG’den sonraki üçüncü yüksek performanslı Mercedes-Benz kompakt modeli GLA 45 AMG, el işçiliği ile imalat yapan motor ustalarının imzasını taşıyan 2.0 litre dört silindirli turbo motor ile tasarım, dinamiklik ve özgürlük gibi özellikleri ile ön plana çıkmayı başarıyor.

GLA 45 AMG’nin temel teknik verileri:

bülten

  1 Yorum

 1. EROL UZUNHAN:

  Günaydın.
  En iyisi,en mükemmeli,en kullanışlısı,en pratiği,en donanımlısı,kıskanılacak derecede,en güzeli ve en gösterişlisi, otomobil dünyasında sizce hangi marka diye soracak olurlarsa eğer,”Mercedes” sanırım,kendi alanında,her konuda,lider konumunu hak edecek derecede,mükemmelinde ötesinde,tartışılmaz olarak,çok üstün bir kaliteye sahiptir.Bir Mercedes otomobilim olmadığı halde,neden böylesi bir kanıya sahipsiniz diye soracak olursanız eğer,rüyalarıma girmeyi başarabilen tek otomobil ”Mercedes” olduğu için derdim…
  İnsanın mertiyle,otomobilinde Mercedes’i bir araya geldiğinde, yollar ayağınızın altında kırmızı halı olur…
  ”Mercedes’in Dostluğuna Güvenin”

Comments are closed.

 • SON EKLENENLER