Açık bir denizde, yüzey düzken parmak uçlarıyla, derinlere inildiğinde, katlanmış kodlama katlarını açmadan…

14. İstanbul Bienali, bu yıl temasını çizginin nerede çekileceğine, nerede geri çekilmek gerektiğine, nelerden faydalanılabileceğine ve neyin öne çıkarılabileceğine dair arayış üzerine kuruyor.

bienal 1

Tuzlu Su’da, Asya, Afrika, Avrupa, Avustralya, Ortadoğu, Latin Amerika ve Kuzey Amerika’dan 80’in üzerinde katılımcının çalışmaları Boğaz’ın Avrupa ve Anadolu yakasında bulunan 30’dan fazla mekânda gezilebilecek. Müzelerin yanı sıra tekneler, oteller, eski bankalar, otoparklar, bahçeler, okullar, dükkânlar ve özel konutlar gibi kara ve su üzerindeki geçici yerleşim alanlarında da bu sergiye rastlayabilirsiniz. Yılın Bienali’ni ilginç ve özel kılan bir başka detay ise, elliden fazla görsel sanatçı ve yeni işlerinin yanı sıra, Tuzlu Su’da nörobilimciler ve denizbilimciler gibi profesyonellerin de buluşması.

Carolyn Christov-Bakargiev’in bir dizi işbirliği içerisinde şekillendirdiği 14. İstanbul Bienali, İstanbul Modern, ARTER, Özel İtalyan Lisesi ve Galata Özel Rum İlköğretim Okulu gibi mekânlarda sizi beklerken, diğer tüm mekânlarda tek sanatçı ya da sanatçı topluluklarının işleri de her an karşınıza çıkabiliyor. Carolyn Christov-Bakargiev, büyük çaptaki bu sergiyi tüm detaylarıyla gezebilmek isteyen sanatseverlerin en az üç gününü ayırmasını öneriyor.

Türkiye’nin uluslararası çapta en çok dikkat çeken etkinliği olan İstanbul Bienali, TUZLU SU: Düşünce Biçimleri Üzerine Bir Teori” 14. İstanbul Bienali, 5 Eylül-1 Kasım tarihlerinde keşfedilmeyi bekliyor. Ayrıntılı bilgi için http://bienal.iksv.org/ adresini ziyaret edebilirsiniz.


yaşam
  • SON EKLENENLER