Bu sezon Formula 1 takvimi 2. kez İspanya’ya uğruyor. Mayıs ayı içerisinde koşulan ve Alman Pilot Vettel’in birinciliği ile sonuçlanan Barcelona Grand Prix’sinin ardından gözler bir kez daha İspanya’ya çevrildi. Dilerseniz biraz Mercedes GP Petronas takımının son durumuna ve Valensiya Grand Prix’sine göz atalım.

Şüphesiz motor sporları ve Formula 1, İspanya’da en çok takip edilen spor değil. Fakat bu gerçek, sporun her türünü büyük bir tutku ile takip eden İspanyolların, Formula 1 yarışlarına duyarsız kaldıkları anlamına gelmiyor. Formula 1 takviminin bir sezonda bu güneşli ülkeye 2 kez uğraması da bunun bir kanıtı. Valensiya, ülkenin en büyük 3. kenti. Büyük sanayisi sayesinde İspanyol ekonomisi için önemli bir konumda bulunan Valensiya, özellikle yaz sezonunda dünyanın dört bir yanından gelen turistlerin akınına uğruyor. Haziran ayının sonuna denk gelen Formula 1 yarışı da bu güzel şehri ziyaret etmek için uygun bir fırsat olabilir.

Hatırlarsanız geçen yılki Valensiya yarışında, Petronas ekibi çok da iyi bir performans ortaya koyamamıştı. Nico 10, Schumacher ise 15. sırada yarışı tamamlayabilmişlerdi. Valensiya Grand Prix’si toplam 57 turda tamamlanacak. Ayrıca Valensiya Grand Prix’si, sıralamanın fazla bozulmaması ve geçişlerin çok olmaması ile ünlü bir pist. Bakalım pole position’da önde başlayan pilotlar avantajlarını yarışın sonuna kadar devam ettirebilecekler mi?

Grand Prix öncesinde Mercedes GP Petronas 52 puanla 5. sırada yer alıyor. Takım pilotları Schumacher ve Nico Rosberg 26’şar puanla sırasıyla 9. ve 10. sırada yer alıyor. En son koşulan Montreal Grand Prix’sinin ardından gözler Alman pilot Michael Schumacher’e çevrilmişti. Nefes kesen ve şiddetli bir yağmur altında koşulan Grand Prix’nin sonunda Schumacher podyumu kıl payı kaçırarak yarışı 4. sırada tamamlamıştı. Bakalım yaşayan efsane, çıkışını sürdürebilecek mi?

Bu arada, Formula 1’de 7 dünya şampiyonluğu bulunan Michael Schumacher, ”tüm zamanların en başarılı Alman sporcusu” seçildi. Bild gazetesinin düzenlediği ve 56 binden fazla okurun katıldığı ankete göre, 3 yıl aradan sonra geçen yıl Formula 1 pistlerine dönüş yapan, 42 yaşındaki efsanevi pilot Michael Schumacher, oyların % 28’ini alarak, ”tüm zamanların en başarılı Alman sporcusu” ilan edildi. Schumacher’i, % 13 ile efsanevi futbol adamı Franz Beckenbauer, onu da % 12,4 ile Dirk Nowitzki takip etti.

Bu sezonki son duruma bir göze attığımızda takımlar sıralamasında 255 puanla RBR-Renault birinciliğini sürdürdüğünü, 2. ve 3. sıralarda ise sırasıyla 186 puanla McLaren-Mercedes, 101 puanla Ferrari yer aldığını görüyoruz. Pilotlar listesinde 1. sırada yer alan Alman pilot Sebastian Vettel’i, Jenson Button ve Mark Webber takip ediyor. Formula 1 takvimi Valensiya Avrupa Grand Prix’sinin ardından 10 Temmuz’da Britanya Grand Prix’si ile devam edecek. Umarız Valensiya da en az Montreal kadar heyecan dolu geçer…


modelleryaşam

    2 Yorum

  1. ismail taycetti:

    eğerki button canada mont real deki gibi olursa birinciliği süpriz olmaz diye düşünüyorum bi aksilik çıkmazsa

  • SON EKLENENLER