Tasarım ustaları bir arada!
“Aklın gözüyle görmek” mottosu ile yola çıkan, tasarım dahilerinin bir araya geldiği, en son tasarım trendlerinin konuşulduğu ve en önemlisi tasarımın hayatımızın her alanına nüfus ettiğini anlatan alldesign 2013’den geçtiğimiz yazımızda bahsetmiştik.

Sabahın ilk saatlerinden itibaren yaratıcı tasarım konferanslarına sahne olan ve alanında ustalamış katılımcıların tasarım tutkuları ile deneyimlerini paylaştığı alldesign 2013’ün konuşmacıları arasında Daimler AG. tasarımcılarından Jan Kaul da yer alıyor.

A-Serisi ile alldesign 2013’te buluşan Jan Kaul, Mercedes-Benz Türk özel sunumunun da konuşmacılığını üstlendi. 10 yıldır Mercedes-Benz tasarımcılarından olan Jan Kaul Almanya’da görev yapıyor ve A-Serisi’nin kreatif süreçlerinin en yakın tanıklarından. Mercedes-Benz’in tasarım felsefesini anlatan Jan Kaul, A-Serisi için sürecin tahmin edilenden çok daha önce başladığını ve tüm kreatif süreçte kendilerini kısıtlamadan, tamamen serbest düşüncelerle ilerlediklerini büyük bir heyecanla paylaştı.

Jan Kaul’ün konuşmasının en önemli noktası ise Mercedes-Benz’in tasarım anlayışını ifade ettiği anlardı. Jan Kaul doğadan aldıkları ilhamı tasarımın her parçasına yansıtmayı tercih ettiklerini, bunu yaparken yalnızca doğadan ilham aldıkları unsurların şeklini değil, aynı zamanda işleyişini gözlemlediklerini ve hayatlarımıza nasıl entegre edileceğini kurguladıklarını anlattı.

A-Serisi tasarım sürecinden bahseden Jan Kaul, konsept A-Serisi ile atılan önemli adımı vurguladı. Konsept otomobil A-Serisi tasarımına yeni bir soluk getirirken, aracın gelişine hazırlık niteliğindeydi ve özellikle kreatif süreçte rol alan herkes için önemli bir geri bildirim sağladı.

A-Serisi’nin kreatif süreçlerinde ana hedefin mümkün olduğunca konsept modele sadık kalmak olduğunu anlatan Jan Kaul, otomobilin çehresi ile karşılaştığı ilk anı unutamıyor. Konsept otomobilin üretime bu kadar yansımış olması Jan Kaul için keyif verici bir tecrübe. Yaşadığı bir başka keyif verici tecrübenin de başka alanlarda başarıya ulaşmış tasarımcılarla, A-Serisi’nin üretim sürecinde birlikte bulunmak olduğunu anlatıyor. Farklı bakış açılarının tasarım sürecine sağladığı katkılar göz ardı edilemez!

Jan Kaul’un anlatımıyla A-Serisi
“A-Serisi’nde doğanın estetiğinden ilham aldık, otomobile uzaktan baktığınızda spor formunu, yere yakın ve dinamik duruşunu hemen fark ediyorsunuz. Otomobilin yarattığı duygusal izlenim de dikkat çeken unsurlar arasında. Dış hatlara baktığınızda ortadaki düşük çizgi, önümüzdeki dönem tasarımları için örnek niteliğinde. Alt çizgi ise otomobilin hareketliliğini tasvir ediyor. Direksiyona geçtiğinizde size sağladığı alanla kompakt bir otomobil içerisinde olduğunuzu fark etmiyorsunuz. Yüksek kalite malzeme kendinizi özel hissettiyor.” diyor Jan Kaul.

Jan Kaul, kendisinden önce konuşmacı olarak sahneye çıkan ve bambular hakkında etkileyici bir konuşma yapan John Hardy’nin bambularını otomobil yapımında kullanıp kullanmayacakları konusunda sorulan soruya ise merak uyandıran bir cevap verdi. Sürdürülebilir malzemelerle otomobil üretimleri konusunda çalışmaları olduğunu söyleyen Jan Kaul, bambu malzemeden üretilmiş bir otomobil kapısı bile bulunduğundan bahsetti.

Sözlerini alkışlarla tamamlayan Jan Kaul, Mercedes-Benz’in gençleşen ve yenilikçi tasarım anlayışını ortaya koydu.


modeller
  • SON EKLENENLER