Bir yaşam tarzı
Moda dünyasının genç ve yetenekli ismi Hande Çokrak’la, Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul öncesi buluşan MB magazin ekibi kendisi gibi enerjik bir İstanbul gününde Mercedes-Benz CLA 180 CDI ile yollara düşüyor.

Hayatta tutkuyla yaptığımız işlere sahip olmanın verdiği his çok az şeyde bulunabilir. Bu tutku, yapılan işteki başarının da anahtarıdır aynı zamanda. Fakat asıl önemlisi, yaşama dair bu kilit noktaya genç bir yaşta gelebilmiş olmak ve bu şekilde hayatı yakalayabilmek. Moda tasarımı dendiğinde ilk akla gelen isimlerden biri olan Hande Çokrak, hayatı yaptığı işe duyduğu tutkuyla yakalayanlardan. 1981 yılında İstanbul’da doğan Çokrak, London Collage of Fashion’da aldığı moda tasarımı eğitiminin ardından 2011 yılında yarattığı ve bugün Türkiye dışında 45 noktada satılan ‘Maid in Love’ markası ile yoluna devam ediyor.

Enerji
Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’da, bu sezon Mercedes-Benz’in defilesini sunacağı “Maid in Love.” markasıyla bilinen tasarımcı Hande Çokrak, çalışmalarına olanca hızıyla devam ediyor. Yoğun temposu sırasında Mercedes-Benz CLA 180 CDI ile “İstanbul’da Bir Gün” teklifimize olumlu yanıt veren Çokrak heyecanını gizleyemiyor. Tasarımlarında yansıyan enerjisiyle dikkat çeken Çokrak, inişli çıkışlı bir ilişkisi olduğunu söylediği İstanbul’u çok seviyor. Karaköy’de gezmek, Taksim’de, Galata’da tarihi binalar arasında Kapalılçarşı’da, Eminönü’nde kaybolmak, Nişantaşı’nda alışveriş yapmak, gece eğlenmeye çıktığında spor ayakkabılarını giyip dans edebilme özgürlüğüne sahip olmak onu mutlu ediyor. Bazen de evinde oturup Boğaz’ı seyretmekten büyük keyif alıyor. “Bütün bu enerjiyi nereden buluyor?” derseniz, günün erken saatlerinde aksatmadan devam ettirdiği pilates seanslarını gösterebiliriz. O sabah da güne, Bebek Ayşe Sultan Korusu’ndaki evinin bahçesinde yaptığı pilates ile başlıyor.

Hande-2

Hande Çokrak, kendinin ve arkadaşlarının gündelik hayatlarında giyebileceği parçalar tasarlayarak yola çıkmış, böylelikle 2011 yılında eğlenceli, modern, seksi, cool ve genç bir marka olan “Maid in Love”ı yaratmış.

Hande-1Yaşam tarzı
Bir saatlik pilates seansının ardından evden çıkmak için hazırlanan Hande Çokrak, otomobil kullanmadan geçirdiği çok az gün olduğunu ve otomobillerin hayatının bir parçası olduğunu söylüyor. Belki de bu nedenle Mercedes-Benz CLA 180 CDI, hemen alışıyor ve ofisinin de bulunduğu Nişantaşı’na doğru yol alıyor. Ancak önce kahvaltı zamanı. Çokrak her fırsatta gittiği, menüsü ve dekorasyonuyla ona keyif verdiğini söylediği Delicatessen Cafe’de bir süre vakit geçiriyor. Sağlıklı bir kahvaltının ve içilen sabah kahvesinin ardından ofisine geçen Çokrak, son dönemde oldukça yoğun şekilde gerçekleşen yurt dışı ürün teslimleri ve tasarımlarının son durumu üzerinde çalışıyor. O, işine bu kadar konsantreyken tasarımlarını biraz daha yakından inceleme fırsatı buluyoruz. Hande Çokrak tasarımlarını “eğlenceli, renkli, cool ve genç” olarak tanımlıyor. Kendisi de tasarım yaparken giyinmekten zevk alan, espri anlayışını tarzına yansıtabilen ve sıradanlıktan uzak kadınları baz aldığını söylüyor. Sürüden ayrılabilen kadınları tanımlayan, bir yaşam tarzı sunan tasarımlar onunkiler. Mercedes-Benz’in tüm dünyadaki moda haftalarına desteğini de benzer şekilde yorumluyor Çokrak. Mercedes-Benz’in bu desteğiyle insanları hayatlarına dokunarak güzelleştirdiğini ve sadece bir otomobil markası olmanın ötesinde bir yaşam tarzı yarattığını söylüyor.

Hande-5İlham
Hande Çokrak’ın sözünü ettiği bu yaşam tarzı için ilham aldığı noktalardan biri de İstanbul. Özellikle Galata ve Karaköy bölgeleri Çokrak’ın sık sık gittiği adreslerden. Nişantaşı’ndaki ofisinde işlerini bitirdikten sonra Mercedes-Benz CLA 180 CDI’a atlayan Çokrak, öncelikle Galata’da birkaç mağazaya uğruyor. Moda dünyasının son yıllardaki önemli duraklarından olan Galata, Çokrak için her dokusu ilham alınacak bir plato gibi. Mercedes-Benz CLA 180 CDI ile girdiği bir sokakta, grafitili bir duvar görünce durup incelemesi de bunun bir göstergesi. Bu ruh hali genel olarak Hande Çokrak’ı da anlatıyor aslında. Hayattan zevk almayı seven biri olarak tanımlıyor kendini. Hayat durgunlaştığında durup düşünecek lüksü elinde tutmayı sevdiğini, monotonluktan uzak, sürekli yeni deneyimler peşinde olduğunu söylüyor. Sözlerini bitirirken de çoktan Karaköy’e yol alıyor. Karaköy’deki durağı ise Salt Galata. Buradaki sergileri kaçırmadan takip ettiğini öğreniyoruz. O gün bir sergi yok. Ancak Sait’in gün kütüphanesi Çokrak için tam anlamıyla bir çekim merkezi. Karaköy’den ayrılırken Hande Çokrak’ın renkli dünyasına da şahit oluyoruz.

Hande-4

“Superbad”
Hande Çokrak, akşam katılacağı parti öncesi hazırlanmak için Etiler’deki kuaförü Ertan Altun’a gitmek üzere Salt’tan çıkarken, elinde açan balonlarla yanımıza gelip bizi şaşırtmayı başarıyor. Hayatın ve şehrin getirdiği anlık keyifleri atlamayan biri o. Karaköy’den Etiler’e uzanan yolda Mercedes-Benz CLA 180 CDI ile ilerleyen Hande Çokrak, teknoloji sayesinde yakın gelecekte insanüstü güçlere sahip olacağımız fikrinden yola çıktığı “SUPERBAD” isimli son kreasyonundan bahsediyor bize. İnsanların kendi karanlık yönlerinin cazibesine meyilli olduklarını söylüyor ve gelecekte teknolojinin yardımıyla insanların kanatlara, kamuflaj yeteneği gibi özelliklere sahip olabileceğini de ekliyor. Kendisi de bu fikirden yola çıkarak hedonizmin eğlenceli ve büyülü derinliğini koleksiyonuna yansıtmış.

 

Kişiselleştir
Sohbetimiz sürerken CLA 180 CDI, Etiler’de park yerine giriş yapıyor. Hande Çokrak son durağından önce uğradığı kuaförü Ertan Bey’le eskiden beri tanışıyor. Çokrak’ın renkli ve sıra dışı saçlarının yaratıcısı Ertan Altun, hızlı bir çalışmayla akşam için Hande Çokrak’ı hazırlıyor. Etilerden çıkıp Kilyos’a doğru yola çıkarken Hande Çokrak’ın İstanbul’da eğlenmek için sık sık Suma Beach’i tercih ettiğini öğreniyoruz. CLA 180 CDI’ın atak ve dinamik yapısı İstanbul’un yoğun şehir içi trafiğinde olduğu kadar virajları ile ünlü Kilyos yolunda da konforlu bir sürüş sağlıyor. Kilyos’a giden uzun yolda Hande Çokrak, Mercedes-Benz CLA 180 CDI ipuçlarını gördüğü gibi, yakın gelecekte otomobillerin daha fazla kişiselleştirileceğinden ve kullanıcıları daha fazla yansıtacağından bahsediyor. Çokrak, CLA 180 CDI’ın lüksle birlikte sunduğu konforun temelinde de bu fikrin olduğunu dile getiriyor. Biz sözü henüz bitirirken, CLA 180 CDI Suma Beach’e varıyor. Hande Çokrak ise Ekim ayında gerçekleşecek Paris Galeries Lafayette mağazasındaki sergisi öncesinde enerji depolamak için kendini İstanbul’un gecelerine bırakıyor. Çünkü o, yaşamı eğlenerek, çalışarak ve hayal ettiklerini gerçeğe dönüştürerek yakalıyor.

MB Magazin Sonbahar Sayısı


modelleryaşam
  • SON EKLENENLER