SLS AMG muhtemelen en çok martı kanat görünümü ile biliniyor. Onları bu otomobilden çıkarmak, ilk bakışta çok büyük bir hata olarak görülebilir. Martı kanatları kaldırmak Mona Lisa’nın gülümseyişini silmek gibi olur ve hatta çok belirgin bir işareti kaldırarak hırsızlık yapmak olarak görülebilir. Sizin aklınıza da gelen bu olduysa, ortak bir noktamız var demektir… Yine de, kanatlarını koparmanın çok da kötü bir şey olmadığını hızlıca öğrendim. Çok güzel bir özelliğin yerini, başka güzel bir özellik almış durumda. Yeni SLS AMG Roadster ile yaptığım deneme sürüşünde Great Pond civarında gezinirken, Kaliforniya’nın bu özelliği denemek için en güzel yer olduğunu anladım.

SLS AMG Roadster’ı ilk gördüğümde, aklımdaki şüphelerim kızgın bir tavaya düşen bir su damlacığı gibi kayboldu. Tavanı yükseltilince, martı kanatları bulunan kardeşi kadar havalı durmuş. Açılıp kapanır tavanlı otomobillere dönüştürülen iki kapılı araçlar genellikle orijinalliklerini yitirirler. SLS AMG Roadster bu kötü sonuçtan muzdarip değil. Yumuşak tavan ince ve zarif hatlarıyla bir eldiven gibi otomobili sarıyor. Tavanı indirip, otomobilin içini gösterdiğinizde esas güzelliği ortaya çıkıyor. Gökyüzüyle bu kadar yakın bir deneyimi tatmak için Kaliforniya’dan başka neresi daha uygun olabilirdi?


Motoru çalıştırır çalıştırmaz, motordan gelen senfoni, iki kapılı versiyonundan çok daha hızlı. Rüzgârdan çok iyi korunuyorsunuz, bunun yanı sıra, etrafa da tamamen hâkimsiniz. Ayağım hız pedalına dokundukça, SLS AMG serüvenim daha da canlanmaya başlıyor. Başımın üzerinde esen rüzgarla, SLS AMG’nin mükemmel hızlanışı daha da artmış görünüyor. Otomobil öne doğru hızlandıkça, uzun kaportanın önümüzdeki yolu yuttuğunu izleyerek, SLS AMG’nin bir Roadster olarak sunulmasının çok güzel bir fikir olduğunu düşündüm, ayrıca, martı kanat kapıların yerine açılabilir tavan kullanılması da güzel bir değişiklik olmuş. Roadster iki kapılı modelinden biraz daha ağır olsa da performansı neredeyse aynı. Farkı farkedebilmek için, bir otomobil yarışında milisaniyeleri kovalayan bir araba yarışçısı olmak gerekir. AMG bu otomobil üzerinde çok iyi çalışmış! Dahası, SLS AMG Roadster sadece üstü açık bir otomobil olmakla kalmamış, hâlâ yüksek performanslı bir yarış aracı. Şase, orijinal versiyonu kadar spor görünüyor, küçük neşter darbeleriyle biraz daha köşeleri sivrilmiş. Gerçekten sadece tavanının olmaması bir fark… Kanatları olan versiyonu sevdiyseniz, bu otomobili de muhakkak seveceksiniz.

 

 

 

 

 

 

SLS AMG Roadster önce üstü açık bir otomobil olarak piyasaya sunulsaydı, SLS AMG’nin yukarı doğru açılan kapıları olmadan eski havasını veremeyeceği hakkında en ufak bir tartışma olmazdı. Sanki ilk olarak üstü açık araba olarak tasarlanmış gibi güzel görünüyor. Her iki otomobilde başlı başına mükemmel durduğundan alıcılar için hangi otomobili satın almanın doğru olacağına karar vermek epey zor olacaktır. Yin&Yang gibi ikisi de bir elmanın iki yarısı gibi. Kanatları veya açılabilir tavanı tercih etmek, sadece sizin zevkinize kalmış ve her iki seçimde de hiçbir şey kaybetmeyeceksiniz. Kaliforniya güneşinin altında bir sürüşten sonra, benim tercihim biraz açılabilir tavandan yana fakat yukarıya doğru açılan kapılara dokunur dokunmaz, hangisinin ağır basacağını kim tahmin edebilir? Her iki durumda da doğru seçeneği seçeceğime eminim. İki kapılı veya açılır tavan olmasının bir farkı görünmüyor. O tercihi yapabilecek durumda olmayı isterdim. Yine de iki otomobili de almak isterdim! O zamana kadar bu kısa zamanların tadını çıkaracağım.

Mercedes-Benz muhabiri: Matthew K.


modeller

    3 Yorum

  1. İslam KİP:

    ben çok sayı da marka arabalar kulandım mercedes benz çok sevdiğim BMW mi satırdı bana hiç te pişmanlık duymadım mercedes ten çok memnunum tavsiye ederim şimdiki arabam mercedes E 200 kompresör ALLAH mercedes benz ailesine uzun ömürler versin bizleri mercedes siz bırakmasın…

  2. Metin Çokaygil:

    Ben bir devlet memuruyum SLS AMG Roadster bizler için hayal bile değil, onu burdan tarif etmek için kelime bulamıyorum mükemmel demek bile çok basit kalacak. Benim için Mercedes yoruma açık bir araç değil, yorum diğer markalar için yapılır. Hayalim ise E Class’ın sedan hangi modeli olursa olsun birine sahip olmak, model yılı bile önemli değil yeterki benim olsun, Mercedes Olsun…

  • SON EKLENENLER