Fırtına öncesi sessizlik
Almanya’nın güneyinde bir kasabada çok büyük ve aydınlık bir üretim alanı var: Affalterbach, Mercedes-AMG GmbH ve HWA AG’nin yuvası ve bu yüzden bu mekân, martı kanat SLS AMG GT3 yarış otomobilinin yapıldığı yer. Parlayan neon ışıkları aracın beyaz boyasının üzerinden yansıyor. Gerçekleşen bir hayal ve göz alıcı bir güzellik.

Beş kez DTM şampiyonu olan Bernd Schneider buraya gelmeyi çok seviyor ve neredeyse tamamlanan SLS AMG GT3 araçlarına göz atıyor. Bu araçların geliştirilmesinde çok büyük rol oynadı. Schneider, elini aracın üzerinde gezdirerek başını beğendiğini gösterir biçimde sallıyor…

“Affalterbach’ta evimizdeyiz”
Burada, Affalterbach’ta yer alan SLS AMG GT3 üretim fabrikasında her şey şu anda sakin. Bütün bunlar fırtına öncesi sessizlik, fırtına gelip çattığında uluslararası birçok yarış çevresinden gelen araçlardan biri olarak başlangıç çizgisinde yerini alacak. Yarış sahalarındaki üçüncü yılında, 5 kıtada yapılan 15 farklı yarışta, 45’ten fazla SLS AMG GT3 bulunuyor. Affalterbach’ta ise bu muhteşem araçlar ilk çizgilerden yola çıkılarak bir bir üretiliyor ve test ediliyor. Test sonrasında sahalarda fırtınalar estirip başı çekmeye hazır hale geliyorlar.

En büyük başarısı
Buradaki maharetli ellerin yepyeni bir SLS AMG GT3’yi binlerce parçayı bir araya getirerek oluşturması sadece birkaç gün alıyor. Aynı şey motor için de geçerli, AMG’de motorlar elde üretiliyor ve prensip olarak “kişi başına bir motor” olarak çalışıyorlar. Kusursuz işçilik ve yüksek kalite, SLS AMG GT3’ü çok popüler bir yarış otomobiline dönüştürüyor.
İşçiliğin yüksek standartları ve mükemmel boşluk açıları sayesinde SLS AMG GT3 bir yarış otomobilinin bütün avantajlarını elde bulunduruyor. Dahası, yeni sürücülere motor yarışlarına bir adım atmaları konusunda yardımcı oluyor: Karmaşık olmayan kullanımı ile SLS AMG GT3 yarışa yeni başlayan sürücüler için özellikle ilgi çekici.

Yarış takımlarında üretici bir aracı desteklerken, müşteri sporlarında araç üretici tarafından üretiliyor ve yarış takımlarına hazır yapılmış olarak sunuluyor. SLS AMG GT3 müşteri sporları takımları dünya çapında 70’den fazla zafer kazandı ve Dünya, Avrupa 2012 Şampiyonaları’nda marka başarıları kazandı ve ADAC GT Masters 2012’de başarılara imza attı. Son iki yıl boyunca AMG bu araçların 60’dan fazlasını satarak bu segmentte çok önemli bir başarı kazandı.

24 saatlik test
Bernd Schneider Affelterbach’taki üretim fabrikası ziyaretine devam ediyor. Gözlerini memnuniyetle kontrol panelinin tuşları üzerinde gezdiriyor. Kısa süre sonra Dubai’deki 24 saatlik bir yarışa katılacak. Korkutucu bir yarış çünkü bütün gün ve gece boyunca yüz elli takım ilk olmak için yarışacak.

Bu dayanıklılık testinde hem takımın hem de araçların sürekli çalışma durumunda nasıl performans göstereceklerini göreceğiz. Fakat asla şüphe duymayacağımız bir gerçek var: Schneider yarıştan bahsederken gözleri parlıyor. Bu 24 saatlik yarışa SLS AMG GT3 sayesinde tam olarak hazır!


modellerteknoloji
  • SON EKLENENLER