2003 yılı Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Mercedes-Benz sıra dışı bir otomobil sundu, Vision CLS. E-Serisi platformu üzerine inşa edilen dört kapılı bir coupé sedan. Henüz üretime geçmemiş bir kavramsal otomobil olmasına rağmen, sıra dışı tasarımı büyük ilgi gördü diyebiliriz. Birbirinde bu kadar uzak kavramı bir araya getirmesiyle Vision CLS üretime geçtiği zaman neler olacağının habercisiydi.

2004 yılı New York Otomobil Fuarı’nda Mercedes-Benz CLS modelini dünyaya tanıttı. Bir yıl önce kavramsal olarak tanıtılan Vision CLS, artık caddeler de yerini alacaktı. CLS’nin sıra dışı tasarımı otomotiv endüstrisi için radikal bir değişiklikti fakat Mercedes-Benz M-Serisi ile de böyle bir radikal tasarım yapmış ve yepyeni bir sınıf yaratmıştı. Bunun benzerini de CLS ile başaracaktı.

Mercedes-Benz CLS-Klasse Facelift (C 218) 2014

Zaman ilerledikçe CLS de değişime ayak uydurdu. 2+3 koltuk için Shooting Brake versiyonu ile 2+3 koltuk seçeneği sunmaya başladı. Tasarım konusunda da sınıfının en göz alıcı dört kapı coupési olmaya devam etmesi de başarısının arkasındaki en önemli etmenlerden biriydi.

Mercedes-Benz CLS-Klasse Facelift (C 218) 2014

4MATIC sürekli dört tekerlekten çekiş sistemi ise coupé formundaki otomobillere biraz uzak bir kavram. Mercedes-Benz CLS modellerinde sunmaya başladığı 4MATIC sistemi, CLS’yi dört mevsim boyunca her koşulda sorunsuzca her çeşit hava ve yol koşulunda seyahat etmesini sağlıyor. Ayrıca, kaygan yüzeylerde de sürüş güvenliğini ve dinamiğini arttırıyor.

Mercedes-Benz CLS-Klasse Facelift (C 218) 2014

Mercedes-Benz CLS sadece tasarımı ile değil, teknolojisi ile de göz doldurmaya devam ediyor. Kaza engelleme sistemleri, yolculuk konforunu arttıran fonksiyonları, sıra dışı olan tasarımını fonksiyonellikle kavuşturmayı amaçlıyor. Son olarak, geçtiğimiz yaz ayında tanıtılan CLS tüketicilere 4MATIC modelleri 7G-TRONIC PLUS otomatik şanzımanı, MULTIBEAM LED , direksiyon destekli Distronic PLUS Stop & Go, 360-derece park yardımısı, internet bağlantısı ve kaza engelleme asistanları ile kendi sınıfının en ileri teknolojiye sahip dört kapılı coupési olarak yerini sağlamlaştırıyor.

Mercedes-Benz CLS-Klasse Facelift (C 218) 2014

Mercedes-Benz’in motor, şasi, güvenlik ve elektronik alanında ki üstün teknolojilerini her modelinde daha da yukarıya taşıyarak sedan konforunu coupé dinamizmiyle birleştirmesinin sonucu olan CLS, bir otomobilin hem tasarım olarak güzel hem de fonksiyonel olabileceğini herkese kanıtlıyor.

Mercedes-Benz CLS-Klasse Facelift (C 218) 2014

Konuk yazar: Uygar KILIÇ


modeller

    3 Yorum

  1. Ismail kalkan:

    böylesini mercedesten başkasının yapmasi imkansız bir Mercedes kullanıcısı olarak muhteşem bir yıldız

  • SON EKLENENLER