Nickolas Muray (1892-1965), Türk sanatseverlerle ilk kez 25 Ocak – 21 Nisan 2013 tarihleri arasında Pera Müzesi’nde buluşuyor. Salomon Grimberg küratörlüğünde hazırlanan sergi Nickolas Muray’ın fotoğraflarını retrospektif bir düzenle ele alıyor. Amerika’daki ünlü fotoğraf arşivi George Eastman House, ailesinin yönetimindeki Nickolas Muray Arşivi ve çeşitli özel koleksiyonlardan derlenen bu seçki Muray’ın 50 yıla yayılan kariyerini özetliyor.

1920’lerin New York’unda başarılı portre ve moda fotoğrafçısı olarak tanınan Nickolas Murray aslında Macar asıllı bir sanatçı. 1892 yılında doğduğu Budapeşte’den 21 yıl sonra ayrılarak Amerika’ya geldiğinde hırslı, yakışıklı ama bir o kadar da işsiz olan genç bir delikanlıydı. Çeşitli fotoğraf stüdyolarında çalışan Murray’nin hayatı, Broadway’de sahnelenen The Mirage oyununun yıldızı Florence Reed’in fotoğrafını çektikten sonra değişti. Birçok ünlünün fotoğrafını çeken Murray, New York’ta aranan ve istenilen fotoğrafçılar arasına girmekte hiç zorlanmadı.

Popüleritesinin zirvesine ise, 1930’lu yıllarda çığır açan renkli fotoğrafları reklamcılık sektöründe kullanarak ulaşmış oldu. Başarılı ve ilklere imza atan reklamcılık kariyerine ek olarak Elizabeth Taylor’dan Martha Graham’a, Marilyn Monroe’dan Greta Garbo’ya kadar birçok ünlü yazar, aktris ve sanatçının fotoğraflarını çekerek, dönemin en popüler yıldızlarının yine dönemin önemli dergilerinde yer almasını sağladı. Tüm bunları yaparken 1928 ve 1932’de, Olimpiyat Eskrim Takımında ABD’yi temsil etti ve 1932’de Olimpiyat dördüncüsü oldu.

Bunca başarının arasına 3 evlilik sığdıran sanatçının, dönemin önemli ressamlarından Frida Kahlo ile yaşadığı aşk dillere destan olacak nitelikteydi. Hatta çektiği Frida Kahlo portresi, en bilinen ve ünlü fotoğraflar arasındaki yerini aldı.

Nickolas Muray sergisi 21 Nisan tarihine kadar Pera Müzesi’nde görülebilir.


yaşam
  • SON EKLENENLER