8 Mayıs 2011, yani dün 2011 Formula 1 sezonunun 4. ayağı İstanbul Park’da gerçekleşti. Anneler Günü ile ilginç bir şekilde denk gelen yarıştan birincilikle ayrılan Alman pilot Sebastian Vettel oldu. Yarışı Mercedes GP Petronas Takımı için değerlendirecek olursak, sezonun diğer yarışlarına göre takımın formunu aynı istikrarda sürdürdüğünü söylemek çok da yanlış olmaz. Sıralama turlarında iyi bir performans ortaya koyan ve yarışa 3. sırada başlayan Nico Rosberg, F1 İstanbul Grand Prix’yi 5.’likle bitirdi. Sonuçtan memnun olan Nico’nun aksine Schumacher yarış sonunda yaşadığı şanssızlıklar yüzünden umduğu performansı sergileyemediğini belirtti.

Yarışı Lewis Hamilton ve Janson Button’un arasında 5.’likle bitiren Nico yarış sonrasındaki açıklamasında: “Yarışı Jenson’un önünde ve sadece birkaç saniyeyle McLaren’in arkasında bitirmekten çok memnunum. Bu hafta sonu takımımızla birlikte aracı yenilemeye devam edeceğiz. Barcelona’yı iple çekiyorum.” diye konuştu.

Yarışın ilk dakikalarında Petrov ile yaşadığı temastan sonra 17.’liğe düşen ve arayı kapatmak için oldukça hareketli bir yarış geçiren Schumacher ise yarışı 12. sırada bitirdi. Petrov’la olan temas hakkında ise: “Açıkçası ne olduğunu anlayamadım. Bir anda yan yana geldik sonrasında ise ön kanadımı kaybetmiştim. Ama sanırım bu benim hatamdı… ” dedi.

Yaşadığı tüm şanssızlıklara rağmen Michael Schumacher, Vettel ile birlikle yarış sonunda seyirciyi selamlayan tek pilottu. Schumi bu davranışıyla İstanbul seyircisinin gönlünü bir kez daha fethetti. Bu arada kamuoyunda ve medyada, yarış kadar İstanbul Park’ın geleceği de konuşuldu. Ancak son gelişmeler durumun beklenilenden farklı olarak, pozitif yönde değiştiğini gösteriyor. Hatta FIA’nın patronu Bernie Ecclestone’nun “Türkiye’de 20 sene daha kalmak istiyoruz.” açıklaması İstanbul Park’ın geleceği için son durumu açıklar nitelikte.

Belirtmek de gerekir ki İstanbul Park, nam-ı değer viraj 8’i ile, takımlar ve sürücüler için en heyecan verici Grand Prix’ler içerisinde üst sıralarda. Her ne kadar bilet satışları aksini gösterse de, aynı durum biz Türkiye Formula 1 Sevenler için de geçerli. Dileriz sevenler ayrılmaz ve gelecek senelerde de bu heyecanı tekrar yaşarız…


modelleryaşam

  1 Yorum

 1. hacı ismail kahraman:

  buraya A serisi yansımamış sizi kınıyorum hiç yakışıyormu sansürlemeye
  nerede kaldı bize ögrettiginiz ve istediginiz düşünce ve ifade özgürlügü
  sizi kınıyorum. almanya ve ab olarak. işte bu olmadı. yazıklar olsun.

  evet a serisi ve b serisi şeklinde düşünülen ve sıralamaya giracek takımların bir ön provasını yapmaya çalıştım. ben bu konuda düşüncelerime güveniyorum. ve formula 2 rahatlıkla hayata geçecek.
  50 takım ve 50 pist. her takım kendi pistini kura ile çekilen eyalete yapacak. amerikan devleti ve hükümetine ve türkiye cumhuriyetine
  yük olmak istemiyoruz. dev bir arena. reklam,bilet,bahis,heycan,canlı yayınlar ve dev bir kasırga. bu işin içinden kısa ve orta vadede oluşacak ekonomik güçlerle çıkacagımızdan eminim. en zorlu pistleri kendim yapmayı amaçlıyorum. her dev kendi pistini kendi yapacak.
  ben bu arenanın en zorlu pistini yapacagım. en az yarısı finish i göremeyecek. nasılmı. dört adet 8 şekilli viraj yapacagım. dogu da bir 8 batıda bir 8 güneyde bir 8 kuzeyde bir 8 olmak üzere matematik hesabı çok iyi yapılmış bir pist olacak. hem a serisi için hemde b serisi için. bakalım belki bir c seriside yaparız. arena ve pistleri boş bırakmaya gelmez. yatırım yapıyoruz karşılıgını almalıyız. heyecan hiç bitmeyecek şekilde bir program yapmaya kararlıyım. size soruyorum böyle bir yarışın f1 ne hale getirecegini sormak istiyorum cevabınızı verin ve kendiniz algılayın çünkü ben biliyorum. istanbulu formula 1 den çıkarmak gibi bir düşüncenin nelere maal olacagını siz hesaplayın
  çıkaracak başka ülke bulamadınızmıda istanbulu çıkarmaya çalışıyorsunuz. bunda yüzde yüz takımlarında parmagı var. buna eminim. biz türkiyede mercedes-benz türk denince gurur duyuyoruz bizim diye sahip çıkıyoruz. ya siz. evobus çalışanlarına para dagıtır.
  ama türkiyedeki türk ve alman çalışanlarına para vermez. yazıklar olsun böylemi olur karşılıklı ilişkiler. daha saymakla bitiremeyiz tabi..
  bakın ve izleyin yeni dünya düzeni nasıl degişiyor ve şekil alıyor.
  bunu ögrenmek için bana gelmeyin. devletimede sormayın. en iyi adres amerika beyaz saray başkan obama dır. sayın daimler-benz.
  ICAH LİMASİ NAMARHAK MR HERO KAYSERİ BEST REGARDS.

 • SON EKLENENLER