Dünya dönüyor, alışkanlıklarımız değişiyor, biz değişiyoruz. Yarın yine yepyeni şeyler getirecek. Ya otomobilin yarını? Otonom sürüş ile yarının otomobilleri de tüm bildiklerinizi değiştirecek. Dünyanın en büyük otomobil fuarlarında boy gösteren Mercedes-Benz F 015, sizi de kendisiyle birlikte geleceğe götürmeye geliyor.

 

Otomobiliniz aynı zamanda özel şoförünüz.

Tıpkı filmlerdeki gibi. Hani şu, esas kahraman zor durumda kalınca, otomobilin kendi kendini sürdüğü filmler… Düşünün bir: Aracınıza biniyorsunuz ve tek yapmanız gereken arkanıza yaslanıp yolun keyfini çıkarmak. Gerisini F 015 kendisi hallediyor. Kendi kendine yolu izliyor, kendi kendine viraj alıyor, gerekirse fren yapıyor, park ediyor, hatta kaldırımdaki yayaları bile tanıyor.

 

Bir gün, yollar çok daha güvenli olacak.

Hepimiz hata yaparız. Yorgun düşebiliriz, gözden kaçırabiliriz. E insanız çünkü. Ama konu trafik olunca, küçücük dalgınlıklar büyük problemler doğurabiliyor. Doğuruyor da. Mesela size, her 10 trafik kazasından 9’unun sürücü kaynaklı olduğunu söylesek? Ciddi bir oran, değil mi? Ama Mercedes-Benz F 015 ile sürücü hataları tarih olacak. Yarının otomobili yorulmayacak, dikkati dağılmayacak, tehlikeleri anında fark edip otomatik şekilde aksiyon alacak bir sürücüye sahip: Kendisi.

 

O sürsün. Siz kitap okuyun. Film seyredin. Uyuyun.

Hiç yolda harcadığınız vakitle neler yapabileceğinizi düşündünüz mü? Mesela toplantıya giderken sunuma göz atabilseniz, ailenizle hafta sonu gezmesinden dönerken kitap okuyabilseniz, iş çıkışı ev yolunda tuttuğunuz takımın maçını rahatça izleyebilseniz, harika olmaz mı? Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Dieter Zetsche de tam olarak bundan bahsediyor, otonom sürüş konseptini anlatırken: “Otomobil sadece bir taşıma aracı olmanın ötesinde bir role bürünüyor ve bir yaşam alanı haline geliyor.”

 

Konforla iç içe, yüz yüze…

Yumuşak geçişler, üç boyutlu döşeme için kullanılan ceviz kaplamalı organik materyaller, incecik beyaz yumuşak derinin metal ve camdan oluşan yüzeyle oluşturduğu kontrast… İşte Mercedes-Benz’in “Luxury in Motion” derken anlatmaya çalıştığı lüks. Tüm bunlar yarının otomobili F 015’e teknolojik ve rahat bir ortam kazandırıyor. Araç paneline, arka ve yan duvarlara yerleştirilen 6 adet ekranın yanında iç mekanı öne çıkaran en önemli özellik de 4 kişinin yüz yüze oturmasını sağlayan ve hareket edebilen koltuk sistemi. E, artık uzun yollar, uzun uzun sohbetler demek aynı zamanda.

 

Yarının ön gösterimi: Yeni E-Serisi.

Otonom sürüş özelliğiyle Mercedes-Benz F 015, yarının otomobil dünyasını resmederken, Yeni E-Serisi şimdiden bu teknolojilerin önemli bir kısmıyla yola çıktı bile. Otonom sürüşün ilk adımlarından Drive Pilot, istediğiniz zaman aracın kısmen kendi kendini sürmesini sağlıyor. Yeni MULTIBEAM LED farlar ışığı kendi odaklıyor ve daha geniş bir görüş sunuyor. Yayaları tanıyor, herhangi bir tehlike oluşması durumunda, kritik anlarda kendi kendine emniyet kemerini geriyor, camları ve açılır tavanı kapatıyor, fren yapıyor, yayalara karşı ani direksiyon manevralarınıza destek bile oluyor.

otonom_blog_1

bülten
  • SON EKLENENLER