Sakıp Sabancı Müzesi (SSM), yeni sergisiyle Oryantalizmin 1001 yüzüne ışık tutuyor.
Merkezinde Oryantalist heykel ve tabloların yer aldığı “Oryantalizmin 1001 Yüzü” sergisi: 19. yüzyıl başında gerçekleşen arkeolojik kazıları, dünya sergileri görüntüleri, değerli kitapları, Avrupa’daki Oryantalist mimarinin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki uygulamaları, Oryantalist tarzda iç mekân tasarımları, sahne dekoru ve moda, stüdyo fotoğrafları ve 19. yüzyıl ile başlayan Doğu’ya seyahatin değişik aşamalarını, obje ve örneklerle sunuyor.

Oryantalizme, Napoléon Bonaparte’ın 1798’deki Mısır seferi sonrasında Avrupa’da Doğu’ya ilgi ve merakın arttığı bir dönem çerçevesinde çok yönlü bir bakış açısıyla yaklaşan sergi, aynı zamanda Batı ile Doğu arasındaki etkileşimleri ve Edward Said’in 1978’de yayınladığı Orientalism kitabı ile başlayan yoğun tartışmaları da dikkate alıyor.
Nisan ayında sanatseverlerin ziyaretine açılan sergi, 19. Yüzyıl Oryantalizmine odaklanırken, Oryantalizmin bilim dünyasından arkeolojiye, mimariden dünya sergilerine, fotoğraftan modaya uzanan pek çok konudaki etkilerini de mercek altına alıyor.

Konferans programları, fil gösterimleri, çocuk ve yetişkin eğitimleri gerçekleşecek sergi, 11 Ağustos’a kadar SMM’de ziyaret edilebilecek. 19 yüzyılda geçmişin bütün akımlarından daha kalıcı olan, 20. Yüzyıl sanatında uzun soluklu bir iz bırakan Oryantalizmi keşfetmek isteyen tüm sanatseverlerin bu sergi şölenini kaçırmaması önerilir.
Keyifli seyirler.


yaşam
  • SON EKLENENLER