İlk otomobilin doğum sertifikası DRP 37435 numarasını taşıyordu. 29 Ocak 1886 yılında mühendis Carl Benz “gazla çalışan araç” patentini, Berlin’deki Alman İmparatorluk Patent Ofisi’ne kayıt ettirdi. Şu an 130 yaşındaki bu belge, Carl Benz’in yenilikçi ruhu, yaratıcı gücü ve girişimci vizyonuna tanıklık ediyor. 2011 yılından bu yanaysa, patent UNESCO’nun Dünya Belleği Programı’nın bir parçası.

Tüm bunlar nasıl başladı?

Carl Benz, 1885’te dünyanın ilk otomobilini geliştirdi. Bunu yapabilmek için, özel olarak tasarlanmış bir kasada, yüksek hızlı, tek silindirli, dört vuruşlu bir motor düzeneği kurguladı. Aracın ulaşabildiği en yüksek hız 16 km/s oldu. İçten yanmalı ve tamamen kendine yetebilen motoruyla bu üç tekerlekli araç patenti, dünyada bir ilkti. O otomobilin doğduğu gün, ilk kez 3 Temmuz 1886 tarihinde Mannheim’daki Ringstrasse’de kamuoyuna duyuruldu. Fakat gündelik kullanım ve uzun mesafe yolculukları için Model 3’ün patentinin alınması 1888’i buldu.

Mercedes-Benz Müzesi

Otomobil tarihindeki ilk uzun mesafe yolculuğu

Bu yolculuk Carl Benz’in kendisi tarafından değil, eşi Bertha tarafından gerçekleştirilmiştir. Bertha Benz’e Ağustos 1888’deki bu yolculukta oğulları Eugen ve Richard eşlik etti. Böylece Bertha ve oğulları, motorlu taşıt kavramının teknik anlamda nasıl çalıştığını kanıtlamış olmasının yanı sıra, günümüzde kullanılan binek araçların tipik bir uygulamasını da göstermiş oldu. Bu, Carl Benz’i, patenti düzenlerken “hafif araçların genellikle bir ile dört yolcu taşımak için uygun olduğu” tanımını yapmaya sevk etti.

Vizyoner yolu

1886 yılında, Carl Benz ve Gottlieb Daimler’ın öncü buluşları devrimci bir boyut kazandı. Geride bırakılan 130 yıl boyunca da Mercedes-Benz tarafından sunulan yenilikler, güven, konfor, verimlilik ve güvenlilik üzerine inşa edildi. Geçmişten bu güne, başta sürücüye ihtiyaç olmadan sürüş imkânı sunan akıllı araçlar olmak üzere, Mercedes-Benz geleceğin otomobil dünyasını şekillendiriyor. İşte bu yol, Carl Benz’in 29 Ocak 1886’da başlattığı yoldur.

Carl Benz’in patentini aldığı ilk araç, günümüzde Mercedes-Benz Müzesi’nde sergilenmektedir. 2016 yılında 10. Yılını kutlayan müze, yedi milyonun üzerinde ziyaretçiyi ağırlamıştır.

Mercedes-Benz Müzesi 10. Yıl

 


modeller
  • SON EKLENENLER