O bir efsane

yaşam 25 Ara 2013
0 YORUM
0 BEĞENİ

Konforu seven devlet adamları ve ünlüler, S-Serisi’nin atalarına her zaman büyük değer verdiler. Mercedes-Benz’in bu ünlü modeli, süregelen teknolojik gelişmeler sayesinde her sınıfın duayeni ve ayrıcalığın simgesi olarak tanınır hale geldi.

Federal Almanya Cumhuriyeti’nin ilk şansölylesi, ehliyeti olmamasına karşın şıklık ve zarafet içinde yolculuk yapmayı severdi. Konrad Adenauer, 1951’de resmi makam otomobili olarak Mercedes 300’ü seçti, bakanlarına ise daha küçük boyuttaki otomobilleri uygun gördü. Şansölye lüks limuzini olmadan hiçbir yere gitmek istemezdi. Nitekim 1955’te “Soğuk Savaş” konusunda düzenlenen zirve için Moskova’ya uçmadan önce Mercedes’ini Alman Federal Demiryolları tarafından özel olarak hazırlanan bir yük vagonuyla gönderdi.

Zamanının en büyük ve en hızlı Alman üretimi bu otomobil sadece şansöyleyi ve daha birçok devlet başkanını etkilemekle kalmamış, aynı zamanda Mercedes-Benz prestij araçlarına yönelik geleneksel yüksek beğenin de temelini atmıştır. Bu da genelde “Adenouer” olarak anılan sedan otomobilin, Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi’nde Kasım 2013’e kadar sergilenecek olan S-Serisi’nin önceki modelleri arasında yer almasını açıklıyor. Bu serinin modellerine 1972’de resmi olarak S-Serisi adı verildi. Doğrudan ilk atası olan otomobil, 220 model (W 187) 1951’de tanıtılmıştı.

1954’te ise Mercedes yeni bir üst sınıf nesli görücüye çıkardı. 220a (W 180) kendini taşıyan gövdesiyle o güne kadar hiç bilinmeyen ölçülerde bir iç konfora sahipti. Sonraki yıllarda tanıtılan takipçi seriler ise günümüz otomotivinin vazgeçilmez ilkelerini içeren bir “ilkler kataloğu” idi adeta: Emniyetli gövde, ABS, sürücü ve ön yolcu koltuğu hava yastıkları, elektronik dengeleme programı… Tüm bu özellikler ilk kez S-Serisi ile ortaya çıktı. Benzer bütün diğer özellikler, bu lüks sınıfı bir bütün halinde birçok dünya rekoruna ulaştırdı: 3,5 milyonun üzerinde toplam satışla S-Serisi ve aradaki modeller, kendi araç segmentlerinde en başarılı modelleri oldular.

Küçümsenmeyecek bu başarıya papalardan politikacılara, Frank Sinatra ve Elvis Presley gibi yıldızlara kadar sayısız VIP hayran da yardımcı oldu. Çoğu da daimi müşteri haline geldi. Bu arada en enteresan çoklu sipariş ve satın alma, Şeyh Hamad bin Hamdan al Nahyan tarafından yapıldı: Aile armasına uyması için gökkuşağının her renginden birer tane olmak üzere W 126 serisinden toplam altı adet!

Bu en çok satan S-Serisi yarış çevrelerinde de çok popüler oldu. O günlerin motor sporları basınına göre 1983’te 35 Formula 1 pilotundan 20’si (pistlerde yarışan rakip takımların temsilcileri de dâhil olmak üzere) ya bir S-Serisi ya da SEC Coupe sahibiydi.

Mercedes-Benz magazin


yaşam
  • SON EKLENENLER