Önceki yazılarımızda Mercedes GP Petronas takımının efsanevi ismi, Formula 1’in resmi sitesinde istatistiksel olarak “gelmiş geçmiş en iyi Formula 1 pilotu” olarak anılan Michael Schumacher’den fazlasıyla bahsettik. Biraz da Michael Schumacher’in partneri Nico Rosberg’den bahsedelim.

Nico Rosberg, Finli bir baba ve Alman bir anne’nin tek çocuğu olarak 1985 yılında dünyaya geldi. Babası ise Mika Hakkinen’den önce “The Flying Fin” olarak tanınan, Formula 1 eski pilotu Keke Rosberg. Nico, 2005 yılında Formula 2 sezonunu birinci olarak bitirmiş ve bunun üzerine F1 takımlarından Williams’ın dikkatini çekerek Formula 1 yarışlarında ilk sezonunu geçirmiş. Daha ilk sezonunda Bahreyn Grand Prix’sinde en hızlı turu atan en genç pilot unvanını kazanan Nico Rosberg, ardından 2005’den 2010 yılına kadar gelecek vadeden bir performans sergiledi.

2010 yılında Rosberg, takımın 1 numaralı pilotu olarak Michael Schumacher’in eşliğinde yarışmaya başladı. Geçtiğimiz yıl Türkiye’de yarışı beşinci, Kanada’da altıncı, Monaco’da yedinci ve iyi bir başarıya imza atıp, İngiltere Grand Prix’sinde Alonso ve Button ile birlikte podyuma çıkarak yarışı üçüncü sırada bitirdi. 2011 sezonuna çok da parlak bir başlangıç yapmamış olsa da Nico Rosberg, geçtiğimiz Çin Grand Prix’sini beşinci bitirerek şampiyonluk iddiasının olduğunu göstermiş oldu. Nico ve Michael, bir dahaki Grand Prix’nin düzenleneceği İstanbul Park’ta nasıl bir performans gösterecek hep birlikte göreceğiz.


modelleryaşam
  • SON EKLENENLER