Fotoğrafçı Stephan Garçon’un Mercedes-Benz model otomobillerle yarattığı gerçeklik ve kurgu arasındaki ilginç dünyasında beraber bir tura çıkıyoruz.

classic_magazin_0115_modell_04_660x602

Minyatür otomobiller
Mercedes-Benz minyatür maket otomobili, renkli boyama kalemleri, küçük bir elek, birkaç el sanatları malzemesi… Bunların tamamı Almanya’nın Bitburg Kasabası’nda yaşayan Fotoğrafçı Stephan Garçon için yeterli. Bitburg yakınlarında şu anda kullanılmayan ABD askeri hava üssü, Garçon’un Mercedes-Benz minyatür modellerinin fotoğraflardaki gerçekliğini hissettirmek için mükemmel bir arka plan efekti oluşturuyor.

Fotomodel olarak kullanılan bir ralli otomobili
Stephan Garçon fotoğraf tutkusunu “Eğer insanlar fotoğraflarımı gördüğünden gerçek mi değil mi diye düşünüyorsa asıl amacıma ulaşmış oluyorum.” cümlesiyle açıklıyor. Deneysel yaklaşımı seven Garçon tüm hazırlıklarını ve modellerini elle yapıyor. Yapay olarak yaratılan bu sahnelerin gerçekçi görünmesinin için tek yolunun bu olduğunu da söylüyor. Bu çekimde bütün sahneyi W 112 model 300 SE etrafında yaratıyor. Çektiği model otomobil ise direksiyonunda Eugen Böhringer’in yer aldığı 617 numarayla başlayan 1964 Arjantin Grand Prix’ini kazanan W 112 model bir 300 SE maketi.

classic_magazin_0115_modell_03_680x379

1964 model orijinal bir efsane.
Garçon’un aklındaki 1964 Arjantin Grand Prix’ni anımsatacak mükemmel sahne için gerekli olan ortamı biraz ışık, bir kez askeriye tarafından kullanılmış hafif kuru toprak bir zemin oluşturmaya yetiyor. 300 SE üzerindeki toprak zemin efektini ise 2 yaşındaki küçük oğlunun kürek ve eleğiyle oluşturuyor. Sonuç, daha sonra göreceğimiz fotoğrafta,Garçon 1964’ün orijinalini aratmayacak bir işe imza atıyor.

classic_magazin_0115_modell_02_1180x436

Bir oda dolusu R-Serisi minyatürü
Yıllar boyunca 50’den fazla figür ve 50’den fazla model otomobil biriktiren Garçon, gerçek hayatta da R-Serisi bir Mercedes-Benz kullanıyor. Küçüklüğünden beri otomobillere ilgi duyan fotoğrafçının babası da uzun yıllar otomobil bayisinde çalışmış. Eğitimini tamamladıktan sonra ilk otomobil olarak kendine bir W 124 satın alan Garçon’un gördüğünüz üzere klasik Mercedes-Benz otomobil tutkusu kesinlikle minyatür versiyonları ile sınırlı kalmıyor.

classic_magazin_0115_modell_01_660x602_v2


yaşam

    1 Yorum

  1. Enes Hatipoğlu:

    Bence bu adam harika mercedes bu adamı fotoğraf çekim ekibi arasına almalı 🙂 zaten ekipteyse birşey diyemem :))

  • SON EKLENENLER