Grand Prix’nin yıldızlarından W196 rekora imza attı!

Mercedes-Benz, otomobil yarışları dünyasında 50’li yıllarda yükselişe geçti. 1952 yılında, 300 SL Silver Arrow (gümüş ok) ile ilk şampiyonluğunu kazandı ve o günden sonra hızını kesmedi. Silver Arrow’un ardından Mercedes-Benz, yarışlardaki başarısını korumaya devam etti. 1954 yılında, Juan Manuel Fangio’nun pilotluğunda Grand Prix’ye katılan W196, yarışı ilk sırada tamamlayarak yine şampiyonluk getirdi.

Bu özel yarış otomobili, geçtiğimiz günlerde İngiltere’de gerçekleşen ve Goodwood Festivali kapsamında düzenlenen müzayedede satışa çıktı. Rekor bir fiyatla satışı gerçekleşen W196 “dünyanın en pahalı otomobili” olarak tarihe geçti. Açık arttırmada 29 milyon dolara alıcı bulan W196, yarışlarda başarılı olmuş koleksiyon otomobillerinin en değerli otomobili olma özelliğini koruduğunu bir kez daha kanıtladı.

W196, 29 milyon dolarlık satışı ile “dünyanın en pahalı otomobili” rekorunu elinde tutan Ferrari’nin de unvanını elinden almış oldu. 1957 üretilen 250 Testa Rossa Prototype, 16 milyon dolara alıcı bulmuştu.


yaşam

    10 Yorum

  1. Burak Yavuz:

    Mercedes-Benz ile Ferrari her zaman dünya otomotiv tarihine ışık tutmuş ve taraflı tarafsız herkesin saygısını kazanmış dünyanın en büyük iki köklü otomotiv devidirler.Mercedes-Benz ile Ferrari rakipleri karşısında bu konuda her zaman bir adım öndedir.Bu da bizi bu konuda hiç şaşırtmamıştır.

    TEBRİKLER MERCEDES-BENZ

  • SON EKLENENLER