Mercedes-Benz sponsorluğunda gerçekleştirilen dijital proje “Avantgarde Diaries” kapsamında düzenlenen festivallerin ilki, 15-17 Temmuz’da Berlin Alenxander Platz’da hayat buldu. Festival için Belçikalı küratör Raf Simons’a farklı ülkelerden sanatçılar ve trendsetterlar eşlik ederken, etkinlik dâhilinde Mercedes-Benz katılımcılara; sanat, moda, müzik, yenilikler, trendler, kültür ve otomobil üzerine sosyal ve aktüel konuları tartışabilecekleri bir platform sağlamış. 3 günlük festival; Berlin’in ardından, farklı metropollere uğrayacak.

Festival’in Berlin durağındaki ismi “Transmission1”. Özellikle Mercedes-Benz Berlin Moda Haftası’ndan hemen sonra düzenlenmesi, şehrin moda ve sanat açısından canlı bir temmuz geçirmesine vesile oluyor. Dilerseniz biraz, bu farklı projeyi daha da “farklı” kılan tasarımcı Raf Simons’tan bahsedelim. Ortaya koyduğu erkek kreasyonları sayesinde ün yapmış olan Simons’un çalıştığı isimler arasında Martin Margiela ve Jean-Paul Gaultier gibi isimler bulunuyor ve 2005’ten bu yana Jil Sander AG’nin bir numaralı tasarımcısı olarak çalışıyor. Tasarımcı Mercedes-Benz’in kendisini etkilediğini ve çalışmalarında Mercedes-Benz’den ilham aldığını belirtiyor. Zaten bu etkiyi çalışmalarında fark edebilmek çok da güç değil.

125 Yıl Öncesi ve Sonrası

Carl Benz ve Gottlieb Daimler’in hayatta olduğu günlerden bugüne, Mercedes-Benz otomobili her zaman bir adım ileriye taşımayı kendine hedef olarak aldı ve otomobilin mucidi, “Avantgarde Diaries” projesi ile birlikte otomotiv kültürü lideri olma hedefini bir kez daha ortaya koymakta. Bu hedefi, otomotiv sektöründe olduğu kadar, sanat alanında da somut olarak görebilmekteyiz. Bugün, moda için önemli isimlerle ve top modeller ile birlikte projelerde yer alan Mercedes-Benz; geçmişte de Andy Warhol, Alfred Hitchcock ve Beatles’dan Ringo Starr gibi kendi dönemlerine yön veren isimlere projelerinde yer vermiş.

Festivale katılamayanlar; sanata, modaya ve tasarıma dair yenilikleri ve deneysel çalışmaların konu edildiği dijital projeye hakkında haberleri ve videoları http://www.theavantgardediaries.com sitesinden takip edebilirler. Projeyi Mercedes-Benz Türkiye takipçileri için daha da ilginç kılan ise, Fransa doğumlu, Türk asıllı sanat ve moda editörü Begüm Sekendiz Boré’nin projede yer alması… Boré’nin Transmission1’den de sıkça bahsettiği kişisel blog’una linkten ulaşabilirsiniz: http://dandygum.blogspot.com/. Bir göz atmaya değer…


yaşam

    3 Yorum

  1. fethi tolga kılıç:

    sayın bay ben size şirin görünmek için değil ama mercedesi çoksevdiğim için sizinle mercedesle ilgili çocukluk anılarımı paylaşmak istiyorum ben çocukluğum erzurumda geçti o zaman doğunun en büyük güzel şehriydide tek eksik mercedesti sayılı merecedes vardı bir tane 1950 li 220 s vardı ama çok yıpranmıştı bir tane fintail 200 vardı oda iyi değildi durumu bu arabaları çok severdim ama s class ayrıdır bilirsiniz şimdi koca erzurumda hemen hemen hiö s class yoktu veya ben raslamadım ama sonra bir 260 se geldi lacivert özel plaka iran konsolosluğuna ait allahım ben oarabaya hastaydım ilk s seirsi aklım başıma geldikten sonra ilk sevgilim odur derim her çıktığımdada onu görürdüm çok acı günler geçirdim ama o arabayı gördümmü bir ay onu hayal eder inanaırmısız mutlu olurdum daha sonra onun 500 olanını bir almancıda bir kaç tanesini daha yine almancılarda gördüm sonra vali o arabanın 280 siyahını getirdi yani koca d. anadoluda belki iki tane sonra bu arabaya ek olarak 91 de üniversitefde okurken gene iran konsolosluğunun önünden geçerken bir baktım 300 sel ama lacivert nasıl bir araba alman plaka önümden aktı gitti ilk w 140 ile tanışmaam bu oldu onca sıkıntı içinde onlar benim çocukluktaki belkide tek ümit kaynağımdır hani oto bir demir yığınımıdır hayır mercedes çok daha ötesidir en azından benim için

  • SON EKLENENLER