Stuttgart’taki Mercedes-Benz Müzesi, 160 araçlık koleksiyonu ve sayısız sergi örneğiyle başlangıcından bugüne otomotiv tarihini yakından tanıma fırsatını sunuyor.

Müzede, ilk dikkat çeken şey binanın kendisi. Öyle ki, müzede otomobil tarihi turları dışında mimari turlar da düzenleniyor. UNStudio’nun yaptığı tasarım bir çok ödülün de sahibi.

Yukarıdan aşağıya doğru gezilen müzede, kronolojik düzenlenmiş “Efsane” ve tematik “Koleksiyon” bölümleri bulunuyor. Koleksiyonlar oldukça geniş pencereli odalarda günışığında sergilenirken, Efsaneler ise korunaklı ve ışıklandırmalı odalara yerleştirilmiş. Müzeyi gezerken her iki bölüm arasında her an geçiş yapmak mümkün. Efsane ve Koleksiyon bölümleri en alt katta “Gümüş Oklar: Yarışlar ve Rekorlar” odasında birleşiyor. Fakat turumuz burada bitmiyor. Müzenin hemen yanındaki Mercedes-Benz fabrikasını da gezmek mümkün.

Müze tasarlanırken, tamamında engelliler de düşünülmüş. Engelli ziyaretçiler tek başlarına rahatça bütün müzeyi gezebilir.


modelleryaşam

    5 Yorum

  1. Barış ALTINSOY:

    Keslinlikle nefes kesici bir başyapıt yanine denebilir ki zaten…Yapısı ile , karşıkonulamatyacak özellikleri ile(geçmişten bugüne Mercedes modelleri) kesinlikle büyüleyici bir ortam.

  2. Pingback: STUTTGART, MERCEDES’İN KALBİ « Mercedes-Benz Blog

  3. Pingback: OTOMOBİL, SANAT VE YILDIZLAR « Mercedes-Benz Blog

  • SON EKLENENLER