Bozcaada bu yıl spor, müzik ve eğlencenin buluştuğu bir festival olan “Mercedes-Benz Go Bozcaada’ya 23-28 Haziran tarihleri arasında ev sahipliği yaptı. Biz de bu festival öncesin de Bilge Öztürk’le adaya hem güzel bir yolculuk yaptık hem de deniz, kum ve rüzgâr eşliğinde keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Mercedes-Benz Türk’ün isim sponsorluğunda ve 23-28 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen “Mercedes-Benz Go Bozcaada Spor Müzik Yaşam Festivali’nin önemli bir ayrıcalığı var: Dünyanın en prestijli spor organizasyonlarından biri olan ve popülerliği giderek artan Kiteboard’un Avrupa Şampiyonası Türkiye ayağı ilk kez Bozcaada’da düzenlenmesi! Avrupa’nın en iyi kiteboard sporcularını buluşturan “Mercedes-Benz Kiteboard Avrupa Şampiyonası” ve kiteboard hakkında merak edilenleri “Herkes kiteboard yapabilir” diyen Bilge Öztürk’ten dinliyoruz.

DSC_8508

Daha ilkokul zamanında aktif olarak spora başladım. Ortaokulda ise hentbol oynuyordum. Yedi lisanslı olmak üzere toplam 11 yıl hentbol oynadım. Bunun dışında voleybol, atletizm, futbol, aikido, su kayağı (mono), wakeboard, snow-board sporlarının hepsini denedim ve bu sporlarla halen hobi olarak ilgileniyorum.

Kiteboard maceranız nasıl başladı?
Kiteboard’a bir Hawai tatilinde görüp aşık oldum. Daha milli sporcu olarak yarışma aşamasına bile geçmemişken yaşam biçimim haline geldi. 2011 yılından itibaren de milli sporcu olarak yurt içi ve yurt dışındaki yarışları takip ediyorum.

Kiteboard nasıl bir spor? Board üzerindeki duygularınızı anlatır mısınız?
Öğrenme aşamaları bile çok keyifli. Siz farkında olmadan zaman geçip gidiyor. Deniz, güneş, rüzgar… Hem spor, adrenalin hem de terapi ve huzur bir arada. Elbette yarışırken inanılmaz bir konsantrasyon ve kondisyon gerekli. Bir de özellikle milli sporcu olarak yarışıyorsanız yaşadığınız gurur ve sorumluluk bambaşka bir duygu.

Kiteboard’un Türkiye’deki durumu nedir? Ne zamandır popüler?
Türkiye’de kiteboard aslında 90’ların sonu, 2000’lerin başı gibi yavaş yavaş gelişmeye başladı. Yurt dışında görüp o zamanki malzemeleri Türkiye’ye getiren arkadaşların katkılarıyla bugünlerin tohumları atıldı diyebiliriz. Özellikle son beş-altı yıldır kiteboard’a olan ilgi her geçen gün artıyor. Yedisinden 70’ine kadar kiteboard yapan insanlar görmek mümkün. İlgilenenlerin meslek grupları da çeşitlilik gösteriyor. Avukatlar, doktorlar, iş dünyasından insanlar, öğrenciler… Birçok bireysel spor dalında görmeye alışık olmadığımız bir çeşitlilik ve güzel bir birliktelik var.

DSC_8743

Kiteboard herkese uygun bir spor mu? Yapmak isteyenlere önerileriniz nedir?
Spor yapmasını engelleyecek özel bir durumu olmayan herkesin yapabileceği bir spor. Ortalama üç gün ile bir hafta içerisinde kişi kendi başına kaymaya başlayabiliyor. Başta Bozcaada’da Haziran ortasında açılacak Mercedes-Benz Kite Lounge, Akyaka, Gökçeada olmak üzere Türkiye’nin birbirinden güzel kiteboard merkezlerinden birine giderek öğrenebilirsiniz. Kiteboard güzel bir hobi ve aktif spor yapmanın yanı sıra yeni bir hayat tarzı da sunuyor.

Hem bu seneki şampiyonada hem de genel olarak Kiteboard’da hedefleriniz nelerdir, öğrenebilir miyiz?
“Mercedes-Benz Kiteboard Avrupa Şampiyonası”nda gerçekten dünya sıralamasında üst sıralardaki yarışçıları ağırlayacağımız için hayli zorlu bir yarış olacağını söyleyebilirim. Mücadeleyi en iyi şekilde tamamlamak ve kendi kategorimde iyi bir derece almak istiyorum. Dünyadaki diğer yarışları takip ederek dünya sıralamasında daha üst seviyelere gelmeyi hedefliyorum. Bir de kiteboard bir sonraki olimpiyatlara olimpik bir kategori olarak eklendiğinde ülkemi temsil etmek isterim.

“Mercedes-Benz Go Bozcaada Spor, Müzik, Yaşam Festivali” size ne ifade ediyor?
Adından da anlaşılacağı üzere festival de Kitebord’un felsefesiyle örtüşüyor. Çünkü Kiteboard tam da böyle bir aktivite! Spor, müzik, yaşam iç içe. Kiteboard ruhunu hissetmek için daha mükemmel bir organizasyon olamaz herhalde. Bu coşkuyu deneyimlemek ve unutulmayacak anılara sahip olmak adına 23 Haziran benim için adeta bir dönüm noktası…
DSC_8496


yaşam
  • SON EKLENENLER