Geleceğin arayışında: Çin’in kültürel mirasının içinde tasarım vizyonerleri

Geleneksel kökenleriyle bir mega şehir
Yanına aldığı şekersiz yeşil çayıyla Andy Wang eski imparatorluk şehrinin gürültülü keşmekeşinin içine adımını atıyor ve bir taksi çevirmeye karar veriyor, zira günün bu saatlerinde metro fena halde kalabalık oluyor. Otobüslerin ve taksilerin yanı sıra birçok bisikletli de yoğun trafikten sıyrılıp yoluna gitmeye uğraşıyor. Lüks alışveriş merkezlerinin neon kaplı duvarlarının içinde şehrin her bir hücresi binlerce yıllık tarihi barındırıyor. Bir kez daha, Pekin izlenimlerinden etkilenen Wang,taksiciye teşekkür edip iniyor. Geleceğin soruları için, son teknolojiyle Zen Kültürü arasında cevaplar aramaya başlıyor. Geleceği şekillendirecek düşüncelerin ilk kez filizlendiği şehrin belirsiz boşluklarına düşüyor.

Onları bir araya getirip gerçekleştirebileceği bir yer var. Mercedes-Benz İleri Tasarım Merkezi, Pekin; bir tasarımcı olarak şehrin çeşitliliğini yakalayıp onu yaratıcı tasarım konseptlerine çevirebilir.

Geleceğe bakarken, şimdi burada harekete geçmek
Antik bir kültürün kökleri üzerine kurulu, hızla gelişen bu şehrin merkezinde, tasarım vizyonerleri için umulmadık imkânlar ortaya çıkıyor. Çin pazarının öneminin sürekli büyümesiyle birlikte bunun tasarım trendleri ve hareketlilik çözümleri üzerindeki etkisi de artıyor. 2011’de kurulan Pekin Mercedes-Benz İleri Tasarım Merkezi ile marka, yarının otomobillerinin tasarımını oluşturma uğraşlarını yeniden teyit ediyor. Uluslararası tasarımcılar takımı sadece önümüzdeki birkaç yılın üretim modellerini oluşturmakla değil, aynı zamanda uzun dönemde hareketliliği yeniden yaratmakla da uğraşıyor. Tasarımcılar hızlı büyüme ve binlerce yıllık kültür arasındaki ilham verici çatışmaya odaklanıyor. Aynı zamanda ikinci cümlede bir sonraki adımı düşünmek için de bir ihtiyaç var. Sürekli büyümenin bir sonucu olarak yollar tıkanmış durumda ve yeterince park alanı yok.

Bir duman tabakası şehrin üzerinde duruyor. Burası ve diğer büyük şehirler için zeki ve öngörülü hareketlilik tasarımı gerekli.

Gözlemlerden öğrenmek
Tasarımcıların görevi, Pekin’in heyecan verici kültürünü tasarıma dönüştürmek. Wang ilham alma süreci hakkında konuşurken “Günlük yaşamı deneyimleyebilir, insanların davranışlarını ve alışkanlıklarını inceleyebilirsiniz” diyor. Pekin Mercedes-Benz İleri Tasarım Merkezi’nin baş tasarımcısı Olivier Boulay, binalar arasındaki geleneksel Çin Sokakları’nın “huntong” adı verilen boyamaları gibi kültürel elementlerin kendilerini eskizlerde nasıl ortaya koyduklarını tarif etti. “Huntongların boyalarından fazlasıyla ilham aldık. Onlardan, çizimlerimiz ve tasarım önerilerimiz için, yüksek kaliteli boyalar geliştirdik.”

Bilim-Kurgu günümüz
Tasarımcılar sadece kültürü otomobil tasarımlarına ilave etmekle kalmıyor, ayrıca mega şehrin hâlihazırdaki problemlerini de araştırıyor. Bunların çoğunun, kişisel ve toplu ulaşım arasındaki işbirliği ile akıllıca yönlendirilebileceğini düşünüyor Boulay. “Sorun birçok insanı A noktasından B noktasına çok fazla otomobil kullanmadan etkili bir şekilde götürebilmek.” Tasarımcıların bakışları ise daha uzaklara, bizim gibi sıradan insanlara bilim kurgu gibi görünebilecek alanlara yönelmiş durumda; aracın bir robot olarak kendi başına alışveriş yapmaya gitmesi ya da çocukları okuldan alması Boulay’e göre o kadar da uzak değil. Buna ek olarak, “Burada Mercedes-Benz İleri Tasarım Merkezi’nde sürekli geleceğe bakarız ve onu yaratırız.” diyor.


teknoloji
  • SON EKLENENLER