Mercedes-Benz GLA etkin dokunuşlarla yenilendi

 

  • Yeni GLA 2017 yılına arttırılan motor seçenekleri, iç ve dış tasarımdaki görsel dokunuşlar ve güncellenen donanım paketleriyle girdi.
  • Daha çekici bir görünüme kavuşan kompakt SUV’un karoseri, eskisinden çok daha güçlü bir karakter ortaya koyuyor.
  • Yeni GLA ürün gamının tepe noktasını Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC oluşturuyor, “Yellow Night Edition” ile son derece sportif bir özel model daha seçeneklere ekleniyor.

 

İlk kez 2013 yılında tanıtılan ve Mercedes-Benz’in ilk kompakt SUV modeli olan GLA, sınıfına tamamen yeni bir yaklaşım getirmekle kalmadı, kısa sürede kendi segmentinin en beğenilen modeli olarak öne çıkmayı da başardı. Mercedes-Benz GLA sportif ve dinamik tasarımı, kullanım kolaylığı ve kapsamlı kişiselleştirme seçenekleriyle fark yaratıyor.

 

Arazi şartlarında yüksek konfor

Standart olarak konforlu bir süspansiyonla donatılan GLA’da, AMG tasarım konseptiyle birlikte isteğe bağlı olarak daha alçak bir sportif süspansiyon sunuluyor. Yine isteğe bağlı olarak sunulan Off-road-konforlu süspansiyon ise 30 mm daha yüksek bir gövde sağlıyor. Artan yerden yükseklik arazi şartlarında daha rahat hareket etme imkânı ve daha yüksek bir oturma pozisyonu sağlarken araç etkileyici bir Off-road görünümüne de kavuşuyor.

Geceyi gündüze çeviren LED farlar

Türkiye pazarında standart olarak sunulan LED yüksek performanslı farlar, bugüne kadar sunulan Bi-Xenon farların yerini alıyor. Gün ışığına yakın bir aydınlatma sağlayan LED farlar, gece sürüşlerinde gözlerin rahatsız olmasını önlüyor. Xenon farlara oranla yüzde 60 daha az enerji tüketen LED farlar, halojen farlarla kıyaslandığında ise yüzde 70 daha az enerji tüketiyor. Yeni uygulama araç ömrü boyunca ampul değişimini gereksiz kılıyor.

Yeni motor seçeneği ile daha tutumlu bir sürüş

Sınıfının en zengin motor çeşitliliğini sunan GLA’nın baz versiyonu 103 gr/km CO2 emisyon salınımı değerine sahip 109 BG’lik (80 kW) Mercedes-Benz GLA 180 d ile başlıyor ve 381 BG’lik (280 kW) Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC modeline kadar uzanıyor. Ürün gamına eklenen GLA 220 4MATIC bir diğer dört tekerlekten çekişli versiyon olarak ürün gamını tamamlıyor. 184 BG’lik (135 kW) motoruyla son derece çekici bir alternatif olan bu versiyon, sunmuş olduğu performansın karşılığında 152 gr/km CO2 emisyon salınım değerini sağlayarak sınıfının en tutumlu versiyonu unvanını alıyor. Giriş seviyesi dizel motor seçeneği GLA 180 d ise 103 gr/km CO2 emisyon salınım değeriyle sınıfının verimlilik şampiyonu olarak dikkat çekiyor.

381 BG (280 kW) ve 475 Nm gibi performans değerleriyle Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC sınıfının en güçlü modellerinden biri olarak öne çıkıyor. 2,0 litre hacme sahip sıralı dört silindirli turbo benzinli motor litre başına ürettiği 191 BG (141 kW) ile seri üretim dört silindirli motorlar arasında rekor bir değere imza atarken safkan süper spor otomobillere meydan okuyor. Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC 0-100 km/s hızlanmasını sadece 4,4 saniyede tamamlıyor.

 

Detay çözümlerle optimize edilen cw değeri

GLA, diğer Mercedes-Benz modelleri gibi yüksek aerodinamik verimliliğiyle dikkat çekiyor. Günlük kullanımda yakıt tüketimini düşüren ve yüksek hızlı otoyol kullanımlarında gürültü seviyesini azaltan aerodinamik yapı, Sindelfingen Fabrikasında bulunan ileri teknoloji rüzgâr tünelinde geliştirilen aerodinamik optimizasyonlarla elde ediliyor. Düşük sürtünmeli A sütunu ve aerodinamik açıdan optimize edilen dikiz aynaları bunlardan bazıları. Bunun dışında büyük gövde altı kaplaması, aerodinamik açıdan optimize edilen son susturucu ve arka tampon altı difüzörü gövde altındaki hava akışını düzenliyor. Zekice tasarlanan tavan ek çizgisi, özel olarak tasarlanan arka stop lambaları ve belirgin yan arka spoyler de hava akışını düzenleyeme yardımcı oluyor. Hayata geçirilen optimizasyonlarla rüzgâr sürtünme kat sayısı 0,29 cw’den 0,28 cw’ye düşüyor.

Yorgunluğa karşı otonom fren ve uyarı

Her zaman olduğu gibi araç güvenliği Mercedes-Benz GLA’da da en önemli özellik. Yeni GLA’da “Aktif fren yardımcısı” standart olarak sunuluyor. Öndeki araca olan mesafenin güvenlik sınırının altına düştüğünde sürücüyü uyaran sistem, gerektiğinde fren gücü desteği sağlıyor. Sürücünün tepki vermekte gecikmesi halinde sistem devreye giriyor ve çarpışmayı önlemek veya etkilerini hafifletmek üzere otonom olarak kısmi fren yapıyor. Mercedes-Benz GLA’da “ATTENTION ASSIST” de standart olarak sunuluyor. Bu donanım sürücünün direksiyon hareketlerini takip ederek tipik yorgunluk belirtilerini algılıyor ve sürücüyü iç geçmesi veya dalma riskine karşı uyarıyor.

Daha fazla konfor ve güvenlik

Yeni Mercedes-Benz GLA’nın arka kısmını da düşünen mühendisler yeni özellikler entegre ettiler. Bu sınıfta özel bir donanım olan HANDS FREE ACCESS sayesinde bagaj kapağı çok basit bir ayak hareketiyle bir ikaz sesi eşliğinde açılıyor ve kapanıyor. Açılma veya kapanma süreci her an durdurulabiliyor. Sistem olası bir engel algıladığında da bagaj kapağının hareketini durduruyor.

Yeni GLA’da 360 derece kamera sistemi gibi yeni isteğe bağlı donanımlar arasında bulunyor. 360 derece kamera sisteminde birbirine entegre dört adet kameranın oluşturduğu görüntü park ve manevraları kolaylaştırıyor. Araç ve çevresini kuş bakışı görme imkânı tanıyan sistem sürücünün cam hizasının atında ve bununla birlikte görüş alanının dışında kalan engelleri de görmesini sağlıyor.

Yeni Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC

Mercedes-Benz GLA ile birlikte Mercedes-AMG de GLA 45 4MATIC modelini görsel ve teknik açıdan iyileştirmeye devam ediyor. Yeni ön tampon veya tavan spoyleri üzerindeki eklenti gibi aerodinamik önlemlerle sürüş dinamizmi ve yol tutuş özellikleri daha da iyileşirken rüzgâr sürtünme katsayısı önemli oranda düşüyor. Sportif yapıyı destekleyen yere bastırma kuvvetlerine karşın 0,33 cw ile değeri ile rüzgar sürtünme katsayısı öncüsüne oranla daha düşük.

Yeni Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC yenilenen ön tampon, yeni hava girişleri, krom ön tampon altı eklentileri ve parlak siyah detaylarla çok daha dinamik bir görünüme kavuşuyor. Arka kısımda tampona entegre yeni difüzör, krom süslemeler ve tavan spoyleri üzerindeki eklenti de görsel etkisinin dışında yeni GLA 45 4MATIC’in sürüş dinamizmini iyileştirmeye yardımcı oluyor.

Yeni Mercedes-AMG GLA 45 4MATIC’te bulunan SPEEDSHIFT DCT 7 ileri oranlı spor şanzıman atak ve dinamik sürüş performansı açısından önem taşıyor. Daha kısa vites aralıklarıyla birlikte optimize edilen tepkime ve vites değiştirme süreleri hızlanmanın güç kaybı yaşanmadan daha hızlı gerçekleşmesini sağlıyor.

AMG Performance 4MATIC ile en iyi yol tutuş standart

Standart olarak sunulan ve motorun gücünü dört tekerleğe aktaran performans odaklı dört tekerlekten çekiş sistemi AMG Performance 4MATIC olumsuz yol koşullarında da en iyi yol tutuşu sağlıyor. Sistem torku ön ile arka aks arasında değişken olarak dağıtıyor. Söz konusu yapı sürüş koşullarına bağlı olarak dinamizm, verimlilik ve yol tutuş arasında optimum bir denge kuruyor. Güç dağılımı sürüş koşullarına bağlı olarak yüzde 100 ön aks ile yüzde 50 ön ve yüzde 50 arka aks olmak üzere farklı oranlarda değişkenlik gösteriyor. 100 km’de 7,4 litre (NEFZ ortalaması) ile Mercedes-AMG yakıt verimliliği noktasında da örnek bir değer ortaya koyuyor.

 

 

Teknik Özellikler:

Capture

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 *Boş ağırlık, DIN standartlarına göre, sürücüsüz; **Boş ağırlık, EG standartlarına göre sürüşe hazır, sürücü dahil (75 kg); *** Elektronik olarak sınırlandırılmıştır, AMG Sürücü Paketiile 270  km/sa

 

Yellow Night Edition ile AMG başarılı kompakt sporcusunu taçlandırıyor

A 45 4MATIC, CLA 45 4MATIC, CLA 45 4MATIC Shooting Brake ve GLA 45 4MATIC modelleriyle yeni müşterilere ulaşan Mercedes-AMG, bu sayede spor otomobil ve performans markasının başarısını arttırdı. Şirket başarılı kompakt spor otomobil ailesinin dört üyesini de ayrıcalıklı Yellow Night Edition özel modeli ile taçlandırıyor.

Sadece gece siyahı veya metalik kozmos siyahı renkleriyle sunulan özel versiyonlar mat grafit grisi ve sarı detaylarla görsel olarak diğer versiyonlardan ayrışıyor. Sarı renkli çepere sahip mat siyah hafif alaşım jantlar ve radyatör ızgarasında yer bulan siyah renkte uygulanan karakteristik AMG radyatör ızgarası çıtası, özel modele özgüdiğer detaylar olarak dikkat çekiyor. Özel modele özgü detaylar ön tampon, sarı detay uygulanan yan ayna kapakları, yan marşpiyeler, arka difüzör ve arka spoyler (A 45 4MATIC ve GLA 45 4MATIC modellerinde) ile devam ediyor. Paket, motor kaputu, tavan, bagaj kapağı ve aracın gövdesindeki mat grafit grisi AMG şeritleri folyo uygulaması ile tamamlanıyor.

* Karma yakıt tüketimi: 7,4 – 3,9 lt/100 km. Karma CO2 emisyon salınımı: 172 – 103 gr/km.

bülten
  • SON EKLENENLER