Yazı: Serhat Şengül

Ve Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un ilk günlerinin ardından son 3 günü de oldukça hareketli geçti.

3.Gün:
Üçüncü günün öne çıkan koleksiyonları Benan Bal, Made in Love ve Özgür Masur oldu.

Benan Bal, ilk kez moda haftasında yer aldı. Daha önce Tween markasında çalıştığı için erkek anatomisi ve kalıplarına oldukça hakim olan Bal, günlük erkek giyim kodlarını, Amerikan basketbol referanslarıyla güncelleyerek hareketli, spor ve şık bir yaşam tarzı olan beylere hitap etti. Doğru fitlerde, iyi kesilmiş parçalar, aktif giyim detayları ve performans kumaşlarıyla erkek giyiminin sadeliğinden ödün vermeden aslında nasıl da farklılaşabileceğini gösteriyordu.

Benan Bal 2 Benan Bal

Maid in Love markasıyla tasarımcı Hande Çokrak, bu sezon “Don’t Kill my Joy” adlı koleksiyonuyla Mercedes-Benz tarafından desteklendi. Koleksiyonunda 80’lerin pozitif vibe’ını, rengarenk, bol desenli tasarımlara dönüştüren Çokrak, coşkulu bir koreografiyle izleyenlere adeta mutluluk aşıladı. Oversize silüetlerin, hayvan ve tropik desenlerle birleştiği koleksiyon, abartılı yamalarla, el emeği detaylarla ve retro havayla 80’lerin ruhunu tekrar yakalıyordu.

Hande Çokrak

Özgür Masur Koç Sanayi Müzesi’nde gerçekleştirdiği koleksiyonunda drapeler ve fiyonklarla hareketlenen, derin v dekolteli couture koleksiyonunu gözler önüne serdi. Yalın bir renk paletindeki  koleksiyon, işlemeler ve boncuk püsküllerle hareketleniyordu. Masur, gece elbiselerindeki yeteneğini bir kez daha konuşturdu.

 

 

4.Gün:
Dördüncü günün öne çıkan koleksiyonları Tuba Ergin, Les Benjamins ve Mehtap Elaidi oldu.

Tuba Ergin

 

Tuba Ergin, her zaman deriyle nasıl oynayacağını iyi biliyor. Godd Design için yaptıkları yanında, kendi tasarım markası adı altında moda haftasında son birkaç sezondur dikkat çeken isimler arasında. Bu sezon da yine deriden, özellikle mavi tonlarında farklı ve rahat formlarda, geleceğe göz kırpan, detaylarda spor, başarılı bir koleksiyonla karşımızdaydı.

 

 

LesBenjamin

Les Benjamins, önceki sezonlardaki sunumlarından sonra bu kez ilk defa büyük bir defileyle karşımızdaydı. Sarkastik mesajları kolajlayan tişörtlerine sweatshirt’ler ve hatta gömlek ve pantolonlar ekleyen markanın defilesine yoğun bir ilgi vardı. Podyum samanlarla doldurulmuş, tel örgülerle çevrilmişti. Fransızca’da “barış” demek olan “Paix” kelimesinden hareketle militer çizgide bir koleksiyon sunan marka, barışa yine eleştirel bir gözle bakmış oldu. Koleksiyonda dikkat çeken yegane parçalar çiçek desenlerinden oluşturan kamuflaj deseninden oluşturulmuş sweatshirt’lerdi.

 

Mehtap Elaidi’nin, “Kutlama” adını verdiği İlkbahar-Yaz 2015 koleksiyonu, özel bir sunumla ’74Venue’de gerçekleşti. Elaidi, doğanın uyanışını çiçeklerle beyaz gömlekler üzerine uygulayarak baharı kutlamamızı sağladı. Çiçek desenli etek-bluz takımlar, yine çiçek şeklini almış boncuk işlemelerle parlıyordu. Kalem eteklerle tamamlanan volanlı üstler, fiyonk kuşaklı beyaz gömlekler, asimetrik tunikler koleksiyonun öne çıkan parçalarındandı.

5.Gün:
Moda haftasının son gününde öne çıkan koleksiyonlar ise Giray Sepin ve Gülçin Çengel’inkilerdi.

Giray Sepin, erkek koleksiyonuyla ikinci kez MBFWI’da yer aldı ve geçtiğimiz sezon gerçekleştirdiği studio sunumuna, bir mini runway eklemiş oldu. Helenistik referanslarla yola çıkan tasarımcı, denizler tanrısı Poseidon’un yıldızlarla bir araya gelişini file detaylar, performans kumaşlar, gümüş tonlar ve spor kesimlerden oluşturduğu “Neptün” adlı koleksiyon ile anlattı. Tasarımcının özellikle dikkat ettiği şekilde birbirleriyle kolay kombinlenen parçalardan oluşan koleksiyonda, monokrom görünüşler yine daima hareket halinde olan erkekleri hedef alır gibiydi. Özellikle pilili bermudalar ve baskılı trikolar oldukça beğenilen parçalar arasındaydı.

Gira Sepkin Giray Sepkin 2

Gülçin Çengel, son dönemde yükselişte olan genç tasarımcılardan. Kullandığı teknikler ve koleksiyonlarında yarattığı, kendine güvenen, sofistike kadınlar, İlkbahar-Yaz 2015 koleksiyonunda da hissediliyordu. Tasarımcının “Gün Doğumu” adlı koleksiyonu ilhamı, Picasso’nun değişken ruh hallerinden alıyor ve üç bölümden oluşuyordu. Vitrayları tasarımlara uygulayan ve ilhamı ışıktan alan seri, özellikle ilgi görenler arasındaydı.

Gülçin Sepkin Gülçin Sepkin 2


yaşam
  • SON EKLENENLER