İstanbul’un moda haftası bu kez 15-18 Mart 2016 tarihleri arasında, Zorlu Center MBFWI Alanı’nda, yine Mercedes-Benz’le tam gaz yol aldı. İşte tasarımcıların gelecek kış koleksiyonlarını görme şansı yakaladığımız Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’dan notlar…

 Bugün ve yarın

mbfwi OutkastpeopleGenel olarak takvimdeki defilelere baktığımızda tasarımcıların bugüne ve geleceğe karşı şüphe ve endişeyle baktıklarını söylemek mümkündü. İlk kez defile yapan lüks spor markası Outkastpeople’ın tasarımcısı Emre Aktuna, yarattığı yaşadığımız toplumdaki sanal yozlaşmadan doğan yeni çağ ve kıyamet sonrası dünyada hayatta kalanları podyuma taşıdı. şehirli savaşçıların güç elde etme çabalarından izler taşıyordu.

mbfwi DB Berdan

 
“New Survivalists” (“Yeni Hayatta Kalanlar”) isimli koleksiyon, koyu tonda DB Berdan’ın yaratıcısı Deniz-Begüm Berdan da günümüz ve gelecekle ilgili kaygılarını şiddetin normalleştiği, her gün haberlerde duyduğumuz, normalde dehşet verici şeyleri rahatça özümser olduğumuz bu dönemin farkına varmaya çağıran “Ultra Violence” isimli koleksiyonunu podyuma taşıdılar.

DSCF3604Geçtiğimiz sezon moda haftasının iptal olmasıyla birlikte defile yapamayan isimlerden Can Yunus Çetinkaya’nın erkek koleksiyonundan oluşan defilesi de Hasankeyf’in sular altında kalacak olmasıyla yok olma tehlikesine karşı eleştirel bir bakışın yanı sıra, taş oymacılığı gibi kalıcı eserler veren geçmiş dönem zanaatkarlarının artık siliniyor olmalarına karşı bir haykırış niteliği taşıyordu.

 

mbfwi Bora Aksu

 

Tuba Ergin ise, Japon okçuluk sanatı Kyudo’nun geleneksel kostümlerinden, kış ormanlarının dokularından ve renk paletinden esinlendiği “Future Imperfect” (“Kusurlu Gelecek”) adlı koleksiyonunda, Japon inanışına göre mükemmel olmayanın mükemmelliği ile doğmuş gele

ceğin tasarım anlayışını vurguladı. Koleksiyonda hakama formlu pantalonlar, kimono formları, vücudu saran triko elbiseler, pilise, asimetri, tek kol gibi detaylar ön plandaydı.

Etnik öğeler

Bu sezon koleksiyonlarda aynı zamanda etnik detaylar sıkça karşımıza çıktı. Daha önce sunduğu koleksiyonu İstanbul’da da görücüye çıkaran Bora Aksu, Macar kadınlarından etkilendiği folklorik-romantik koleksiyonunu İstanbul’da sunmuş oldu.

Bu kez defile yerine bir sunum gerçekleştiren Zeynep Tosun da Kars kadınlarından yola çıkarak Anadolu’ya has “aba”, “babuş” gibi parçaları günümüze yorumlayan oldukça etnik bir koleksiyonla karşımızdaydı.

Sezonun etnik akımına saygı duruşuyla Salih Balta, renk ve detaylarıyla Afrika maskelerinden izler taşıyan seksi siluetler, iç çamaşırı tadında elbiseler oversized jeanlerden oluşan koleksiyonuyla yer aldı.

MBFWI Mercedes-Benz SL

Moda ve sanat

İlk çıkışını Milano Moda Haftası’nda yapan Afffair defilesinde, tasarımcı Rufat İsmayil’in koleksiyonu içinde Devlet Opera ve Balesi’nden profesyonel bale dansçılarından oluşan ekip, podyumda koleksiyonun ruhunu yansıtır şekilde etkileyici bir modern dans-bale performansı sergilediler.

Bashaques’ın tasarımcısı Başak Cankeş’in Mimar Antoni Gaudi’nin eserlerinden yola çıkarak tasarladığı üçüncü “Giyilebilir sanat” koleksiyonu, her biri el işçiliği ve seri üretime girmeyecek el örmeleri, işleme detayları, dokumalar ve deri kesimlerle estetik açıdan zengindi. Tasarımcı bu koleksiyonunda kendi iş modeline ilk kez yeni bir strateji getirerek sanat eseri olarak konumlandırdığı tasarımlarını, sanat galerisi ve açık arttırma gibi platformlarda satışa sunmayı hedefliyor.

Feminen ve seksi

Şansım Adalı’nın markası Sudi Etuz Stüdyo 54 müdavimlerinden David Bowie’nin stili ve retro etkilerinden izler taşıyordu. 70’lerdeki ışıltılı kadınların elbise ve eteklerindeki derin yırtmaçlar Sudi Etuz koleksiyonunda dişi ve cool bir tarzla verildi. 70’ler tarzına yer veren bir diğer isim Raisa & Vanessa oldu. Dönemin gece hayatının çarpıcı renkleriyle seksi ve cool kadınlar podyumdaydı.

mbfwi 5thposition

5th Position markasına ait mayolar da haftanın ilkbahar-yaz sezon koleksiyonlarının sunulduğu ilk gününde, vintage rüzgârları estirdi.

Meltem Özbek ise, derideki uzmanlığını sürdürdüğü koleksiyonunu sade fakat feminen bir tarzla sundu. Pilise ve kadifelerle derin dekolteler koleksiyonu daha seksi bir hale sokuyordu.

Haftanın şüphesiz en seksi isimlerden biri, MBFWI Alanı’nda sergilenen Mercedes-Benz’in otomobil ikonu SL oldu. Teknik açıdan ve görsel olarak yenilenen SL, artık çok daha dinamik bir karakter ortaya koyuyor. Yıl boyunca kullanılabilecek, günlük kullanıma uygun ve son derece keyifli bir otomobil portresi çizen SL, MBFWI Alanı’nın tam ortasında sergilenerek defile aralarında tüm bakışları üzerinde topladı.

DSCF8877

Tüm koşturmacasıyla Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul işte böyle geçti. Girişinde smart’ın karşıladığı ve ilgi odağı olduğu konuklar, hafta boyunca Mercedes-Benz Lounge’ında keyifli zaman geçirdiler. Bizlere de altı ay sonraki defileleri beklemek kaldı…

Yazı: Serhat Şengül


yaşam
  • SON EKLENENLER