Yazı: Serhat Şengül

Ve Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un son 3 gününden izlenimler…

Şehirde moda rüzgârı esmesine neden olan ve moda dünyasının en ünlü isimlerinin katılım gösterdiği Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul, birbirinden başarılı ve ses getiren defileleriyle devam etti. 41 marka ve tasarımcının 2015 Sonbahar/2016 Kış koleksiyonlarını sergiledikleri hafta boyunca, Mercedes-Benz Lounge’da moda dünyasının önde gelen isimleri ve Mercedes-Benz davetlileri ağırlandı.

HKY_5493

Zamansız tasarımıyla misafirleri MBFWI’un kapısında karşılayan G-Serisi ve AMG karakteristiği ile kendine hayran bırakan SL63 AMG Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un yıldızları arasındaki yerlerini aldı.

HKY_5473

 Mini Runway’de esip geçenler
Haftanın 630 kişilik büyük salonuna alternatif olarak tasarımcıların daha az sayıda sergilemeyle “Studio” alanında koleksiyonlarını tanıtma imkanı da mevcut. Defileden farkı, salonun daha az kapasiteye sahip olması. Aslında daha samimi bir ortam olması açısından daha büyük etki bırakan mini defilelerde haftanın esip geçenleri üçüncü kez erkek koleksiyonunu tanıtan Giray Sepin ve podyumda 70’ler ruhunu estiren Özlem Kaya’ydı.

HKY_9617 HKY_9992

Giray Sepin, geniş pilili bol pantolonlar, Anadolu motifleriyle bezeli sweatshirt ve pantolonlar, çift taraflı yüzeylerden oluşan parçalarla haftanın en başarılı erkek koleksiyonlarından birini sundu. Özlem Kaya podyumunda ise detaylarından aksesuarlarına tam anlamıyla klas kadınlar vardı. Modada sıkça işlenen 70’lerin ışıltılı çağını kendi yorumuyla farklılaştıran ve başarıyla sunan Özlem Kaya, haftanın en beğenilen koleksiyonlarından birini sundu.

HKY_9666 HKY_9970

Koreografiyle şaşırtanlar
Önceki sezon Mercedes-Benz tarafından sunulan Maid in Love’ın tasarımcısı Hande Çokrak, kendi galaksisini yarattığı koleksiyonda eğlenceli sloganlar, dev ponponlar, boncuk püsküller ve parlak kumaşlarla rengarenk bir koleksiyon sundu. Koreografi açısından da farklı olan defilede, modeller karşılaştıklarında birbirleri etrafında dönerek eğlenceli görüntüler oluşturdular. Özellikle finaldeki kalabalık ve birbirine geçen koreografi, klasik çık-yürü-dön yönteminden sıkılan izleyicilerde oldukça büyük etki bıraktı.

HKY_0101

Biraz seyahat biraz Jazz…
Önceki sezonlarda Mercedes-Benz tarafından sunulan Zeynep Tosun, bu kez koleksiyonunda oldukça yoğun şekilde transparan kumaşlar kullanmış. Jazz temalı koleksiyonda, harness görnümlü aksesuarlarla zenginleştirilmiş.

Zeynep_Tosun

Mercedes-Benz tarafından bu sezon sunulan Gülçin Çengel koleksiyonu, tasarımcının Patagonya’ya yaptığı seyahat sırasında çektiği fotoğraflardan esinleniyor. Buzulların eriyerek oluşturduğu katman görünümlü delikler, koleksiyona yansırken, yine tasarımcının imzası haline gelen üç boyutlu etkinin, tüm koleksiyona hakim olduğu görülüyordu.

HKY_2706 HKY_2763

Mercedes-Benz bu sene diğer senelerden farklı olarak bir tasarımcıyı daha destekledi. Sponsor olduğu tüm moda platformları arasında destek olduğu tasarımcılara defilelerini gerçekleştirme imkânı sunan Mercedes-Benz, Şubat ayında gerçekleşen Mercedes-Benz Fashion Week Madrid’de Gül Ağış’ın markası Lug von Siga’ya destek verdi. Bu değişim programı kapsamında Madrid’den gelen tasarımcı David Catalan ise Mercedes-Benz Presents olarak MBFWI kapsamında sunulan ikinci tasarımcı oldu.

Erkeklerin günü
Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un son günü özellikle erkek koleksiyonları tarafından zengin bir gün oldu. Vogue İtalya tarafından seçilen ve yükselişini sürdüren tasarımcılardan biri olan Serdar Uzuntaş, kraliyet asaletini yine jilet gibi takım elbiselerden kurguladığı koleksiyonunda terziliği yeniden ön plana çıkardı.

Aynı günün akşamında Tween defilesinde yine “İkon”, “Ekstra” gibi mesajların sırtlarına basıldığı farklı teknikte boyanmış ceketler ve özellikle ponpon detaylarıyla hareketlenen klasik paltolarla, günümüz kozmopolit erkeklerine spor-şık bir gardırop sunuldu.

Tween_2

Ve, tüm hızıyla moda haftası, Bin Bir Direk Sarnıcı’nda gerçekleşen Les Benjamins defilesi ve akabinde yine bu etkileyici ortamdaki partisiyle sona erdi. Bizlere de biraz dinlenmek için zaman ve gelecek sezonu beklemek içinse altı aylık bir süre kaldı…


yaşam
  • SON EKLENENLER