Verimliliğin zarafetle buluştuğu noktada, Mercedes-Benz F800 devreye giriyor.  Konseptinin silüeti, ön ve arka tekerlerin bitiminden sonra kısa çıkıntılara, uzun bir dingil açıklığına ve akıcı, E Coupé benzeri bir tavan hattına sahip. Modelin toplam uzunluğu, yeni nesil E-Serisi Sedan modeline yakın. Otomobilin yeniden yorumlanmış “Mercedes Izgarası” çevresinde, ön köşelerde devasa hava girişleri bulunuyor. Modelin en göze çarpan yanı kapıları. Konseptin arka kapıları, geleneksel bir dört kapılı sedanın aksine otomobilin arkasına doğru kayıyor. Bu tasarım, dar park alanlarında girişi ve çıkışı kolaylaştırıyor.

Profilden bakıldığında açılı yan gövde panelleri, bir hareket hissi oluşmasına yardımcı oluyor. Kemer çizgisinin hemen altındaki derin hatlar, arka kapıda başlıyor ve otomobilin her iki ucuna doğru akıyor. Diğerlerinden daha derin üçüncü bir hat, ön marş biyelin yakınında başlıyor ve yükselerek arka tekerlek açıklığına doğru ilerliyor.

Tasarımının yanı sıra teknolojisiyle de çağa öncülük edecek olan F 800 konsept araç aynı zamanda otomobil yapımcısının hem prize takılan hibritler, hem de yakıt hücreleri kullanan elektrik tahrikli modeller için tasarlanmış yeni arkadan itişli araç platformunu da bünyesinde barındırıyor. Prize takılan hibrit sistemi 299 beygir gücünde, doğrudan enjeksiyonlu V6 motordan ve 109 beygir gücündeki elektrik motorundan oluşuyor. Araç yalnızca elektrik gücüyle 30 kilometre yol alabiliyor ve 120 km/s azami hıza ulaşabiliyor. Bu teknolojinin en şaşırtan  sonucu ise 100 km’de 2,9 lt. Yakıt tüketimi ve 68 gr. karbondioksit emisyonu. Bu emisyon oranını fazla bulanlar için F 800’ün yakıt hücresinden beslenen 136 beygirlik elektrik motoru sıfır emisyon değeri ve egzozdan sadece su buharı salınımı ile en çevreci alternatifi sunuyor.


modellerteknoloji

    3 Yorum

  1. Alper Müftüoğlu:

    Mercedes her zaman yenilikçi bir firmadır otomobil üzerine birçok yenikçilik getirmiştir diğer firmalar hep mercedesi takip etmiştir tebrikler gene son derece güzel bir tasarım yakıtta da gerçekten çok cimri

  • SON EKLENENLER