Moda editörü, blogger ve moda marka danışmanı Serhat Şengül (Sir HotStyle) 1 hafta boyunca CLA ile şehrin stil sahibi duraklarındaydı. Deneyimlerini #BenimTarzımCLA diyerek sosyal medyadan paylaştı. İşte Serhat Şengül’ün CLA deneyimi…

CLA ile Yaz Aşkı
Aslında CLA ile ilk karşılaşmam Mart ayına dayanıyor. Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul’un bir yıldızı da fuayenin ortasındaki CLA’ydı. Daha yeni dünya lansmanı yapılan aracın sunumu için moda haftası kapsamında reklam filminin yönetmeni Jefferson Hack bile gelmişti.

Aracın spor çizgisi coupé detaylarla birleşince defileler arasında koşuştururken bakmaktan kendimizi alamıyorduk. Gün geldi, Kanyon’un önünde sergilendi. Ateş kırmızısı ve füme kardeşler Levent’te ışıl ışıl parlıyordu. Aracın içine göz atınca koltukla bütün koltuk başları ve iç tasarımındaki estetik hemen fark ediliyordu.

Ve bir hafta boyunca CLA benimdi. Bir haftanın yetmeyeceğini araca biner binmez anladım. Ancak bu koşuşturmalı hafta boyunca bana eşlik edecekti ve birbirimize fazla da alışmadan kısa bir birliktelik yaşamalıydık. Tıpkı bir yaz aşkı gibi.

İçi seni yakar dışı beni…
Önümde duran CLA AMG’nin dış çizgileri, köpekbalığı görünümlü ön kısmı, ağabeyi CLS’yi anımsatan eğimli arka kısmı ve damla şeklinde led stop’ları hemen dikkatimi çekmişti. Metalik kutup gümüşü araca yaklaştıkça heyecanım arttı. Kapısını açmak üzere kolu çektiğimde cam otomatik olarak bir cm kadar aşağı indi. Cam çerçevesi bulunmayan, adeta cabrio’lar gibi birden üzeri açılacak izlenimi veren aracın içine oturdum.

Moda tasarımında bir parçayı başarılı kılan öncelikle tasarımdır. Tasarım da bir hayalden, ilhamdan gelir. CLA’da öncelikle ön konsolunun tasarımına hayran kaldım. Jet motorlarından esinlenilen havalandırma delikleri, metal aksamla birleşince ortaya spor-şık bir araç çıkmıştı.

Bir giysiyi kullanışla birleştirense dikişler ve kalıptır. CLA’nın siyah perfore deri döşemenin kırmızı dikişleri aracın tasarımına vurgu yaparken aynı zamanda da inanılmaz estetik duruyordu.

Anahtarı yuvasına yerleştirdim ve kontağı çevirdim. Elimi vitese attım. Vitese… Vites… Vite-… Ama vitesin olduğu bölümde yalnızca eşya saklama bölmeleri vardı. İşte o zaman Mercedes-Benz yetkilisi devreye girdi: Vites, direksiyonun sağındaki koldu. Sinyal gibi, silecek gibi. E, peki el freni? O da sol tarafta saklanmıştı. Aracı nihayet hareket ettirebildim.

Zaten ilk ivmeyi ben verdim ama sonunda tüm hafta boyunca araç kendini kullandı diyebilirim. İnanılmaz hafif direksiyonu, hızlanma süresi, frenlemedeki başarısı, takip mesafesi uyarısı, ön ve arka mesafe sensörleri, açılır cam tavanıyla bütün hafta moda çekimleri, toplantılar, yemekli toplantılar arasında bana tek bir şey sundu: KONFOR.

Performansını daha iyi deneyimlediğim kısa bir yolculuğa bile çıktık CLA’yla. Şile’nin virajlı yollarındaki yol tutuşu beni ona bir adım daha yaklaştırdı.

Özellikle gece olunca aracın koltuk başlarındaki boşluklarında, kapı iç kollarında, gaz pedalının hemen üstünde gizlenmiş küçük led’lerle ambiyans ışıkları gece sürüş deneyimini zirveye taşıyordu.

Moda çekimlerine daima arabayla giderim. Bagaja doluşmak, başka araçla gitmekten daha kolaydır. Ancak elbette çekimin konseptine göre, bazen araca sığmak da zor olabilir. 10’dan fazla en büyük boy torba, CLA’nın klasik sedanlara göre kısa gözüken bagajına gayet rahat şekilde sığdı. Yaz aşkım, beni çekime giderken de yalnız bırakmadı.

Üzerimde hissettiğim bakışlar da cabası. Defilelerdeki ilk look’lar gibi, herkesin gözü bu yepyenini ve tasarımıyla önce çıkan araçta, ve dolayısıyla bendeydi. Arabada yanındakileri dürterek arabayı (ve umuyorum beni) işaret edenler, yanından yaya şekilde geçerken hakkında konuşanlar…

En komiği de aracı vale’lere teslim ederken yaşandı:
“Size kart vermemize gerek yok. CLA deyin yeter.”

Aracın ayrıcalığını hafta boyunca bizzat yaşadım. Şimdi ayrılma vakti. Her güzel şey neden biter ki sanki?

DİKKAT!
Eğer gün gelir CLA’yla bir deneyim yaşarsanız, benden size küçük bir tavsiye: Tüm bakışları üzerinizde toplayan bu aracı edinmeden önce egonuzu evde bırakın. Yoksa kendinizi dünyanın hakimi sanmanız an meselesi.


modelleryaşam
  • SON EKLENENLER