California’daki Mercedes Motoring dışarı çıkıyor ve Eng ailesinin Mercedes-Benz 300 d Adenauer’üne yeni bir soluk getiriyor.

Mercedes-Benz-Klasik-Adenauer
California’daki sadık yol arkadaşı.

Robert Eng “Adenauer”’u karısına hediye olarak eve getirdiğinden beri, bu otomobil ailenin önemli bir parçası olmuş. Eng ailesi 1930’lardan beri Los Angeles’da yaşıyor ve şehrin tüm inceliklerini biliyorlar, bu nedenle California’nın kırlık alanlarında gezerken “Adenauer” otomobillerine güveniyorlar. Ancak, otomobil 100.000 kilometreyi gördüğünde ve yıpranma işaretleri göstermeye başladığında, aile otomobilini garajlarının güvenli ortamında tutmaya karar veriyor.

Uzun bir kış uykusu.
Eng ailesi her zaman otomobillerini tekrar hayata döndürmeyi hayal etti, onun tozunu alıp, yıkayıp, parlatıp eski ışıltısına kavuşturmayı çok istediler. Calvin Eng eski günleri hatırlarken şöyle anlatıyor: “Herkesin harcamaya hazır olduğu çabadan biraz daha fazlasını gerektiriyordu”. Otomobil 1970’lerden beri kullanılmamıştı, ancak hala seviliyordu; çıkılmayı bekleyen maceraların habercisi gibi değil de, daha çok eskide kalmış güzel günleri hatırlatan bir yadigar gibi. Gene de beklediği garajda bozulmadan kaldı, ta ki yeniden tasarlanmasına gelindiği yıllara kadar.

Mercedes-Benz-Klasik-Adenauer-1jpg
“Adenauer Mercedes” – sınıfının lideri.

1957 yılında 300 d iç tasarımını taşıyan Mercedes-Benz 300 piyasaya çıktığında sınıfının lideriydi ve yarım yüzyıldan uzun bir zaman sonra da lüksün simgesi olmaya devam ediyordu. Uzun bir kullanım ömrü ve klasik otomobillerin dayanıklılığı için örnek olmak üzere tasarlanan “Adenauer Mercedes” adı verilen model, zamanının en prestijli ve seçkin modellerinden biri olarak görülüyordu. Son üretim yılı olan 1962’de yalnızca kırk altı adet 300 d otomobil yapıldı ve Eng ailesinin otomobili muhtemelen en iyi restore edilen modellerden biri.

Yeniden doğan bir aşk.
Mercedes Motoring’in sahibi J.G. Francis, Eng’lerin garajındaki aile yadigarının tekrar yola çıkmasına yardımcı oldu. İlk tahminlere göre iç aksamların çok daha fazla emek istediğinin anlaşılmasına rağmen Mercedes-Benz 300 d’nin restore edilmesinde özenle ve fedakarlıkla çalıştı. Otomobile bu kadar çok emek verildikten sonra, Robert ve Janet Eng şimdi titizlikle restore edilen otomobili satın almak isteyen klasik sevdalılarının istekleri ile şaşkına dönmüş durumda. Şunu da unutmamak gerekir: “Adenauer Mercedes” bugün 1962’de içerdiği parçalarıyla çalışıyor ve özenli restorasyonu sayesinde en az o zamanki kadar iyi çalışıyor.

Mercedes-Benz-Klasik-Adenauer-2


modeller
  • SON EKLENENLER