Mercedes-Benz’in sponsorluğunda ikinci kez düzenlenen Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express yine birbirinden renkli defile ve sunumlara sahne oluyor. Bu yıl Kuruçeşme Arena’da gerçekleşen defilelerde gördüğümüz, koleksiyonların ülkece geride bıraktığımız günlerin etkisini yansıttığı. İşte Mercedes-Benz Fashion Week Istanbul presented by American Express’ten notlar…

1.Gün:
İlk günün en öne çıkan koleksiyonları, Vogue yeteneklerinden biri seçilmiş olan Ece Gözen ve tabii ki Mehtap Elaidi’ydi.

Ece Gözen, grafen karbonundan aldığı sonsuz döngüyü, petek dokusu şeklinde koleksiyonuna yedirmişti. Tasarımcı, neon renk dalgalarıyla ebru desenini anımsatan baskılarını, taşlarla süslediği petek dokusuyla birleştirdiği koleksiyonda renkli ve hip bir 2014 yazı müjdeledi.

Mehtap Elaidi koleksiyonuysa sosyal medyaya göndermelerde bulunur bir tarzdaydı. Tasarımcının enginar çiçeği fotoğrafını sosyal medyada paylaşması sonrası aldığı ilhamla yarattığı koleksiyonda enginar çiçeği nakış ve desen olarak yer alıyordu. Siyah ve beyaz ağırlıklı koleksiyon yeşille bozulurken poplin elbiseler ve bol paçalı pantolonlar dikkat çekti. “Hashtag” li “like”lı protest tişörtlerse koleksiyonun sosyal medya ağırlığını vurguluyordu.

2. Gün:
DB Berdan Berdan isimli markasıyla Deniz Berdan’ın koleksiyonu hayvan figürlerinden mikro ve makro desenlerle birleşen metalik kumaşlarla zenginleşirken özellikle styling ve makyajlarıyla dikkat çekiyordu.

Emre Erdemoğlu koleksiyonunda ince dokuma kumaşlar yanında örme ceketler ve dar paça kısa pantolonlarla spor-şık bir resort erkeğini vurguluyordu. Özellikle sakin renk paletini yer yer fuşya ve kırmızı gibi güçlü tonlarla bozan tasarımcının ayakkabıları koleksiyonu tamamlayan başarılı parçalardandı.

Şapka tasarımcısı Merve Bayındır #direnşapka konseptli studio sunumuyla moda haftasının en renkli işlerinden birine imza atmış oldu. Ağaçlara ve aslında ağaçlar için direnenlere göndermelerde bulunan sunum, yaratıcı ellerden çıkan ürünlerin farklı bir konseptle aktarılmasıydı. Egzotik kuş tüyleriyle kumaşları birleştirerek hazırlanan koleksiyon, ellerinde fidanlarla studio alanına çıkan modellerle tanıtıldı.

Cengiz Abazoğlu defilesi şüphesiz günün en fazla “top model”ini aynı podyumda buluşturan defilesiydi. Eski, yeni tüm top modeller ADL + Cengiz Abazoğlu defilesinde arz-ı endam ederlerken tasarımcının deniz kızı siluetinde, pastel tonlardaki abiye elbiselerini taşıyorlardı.

Kendi isminin tersten yazılmasıyla oluşturduğu tasarım markası Lug Von Siga için Gül Ağış çok özel bir koleksiyon hazırlamış ve geçtiğimiz aylarda Londra Moda Haftası’nda sunmuştu. Yeni Zelanda yerli halkı Maori kabilesinden esinlenen tasarımcı, maskelerden hareketle oluşturduğu grafikleri baskı ve nakış teknikleriyle tasarımlarına taşıdı. Koleksiyona yedirilen lazer kesim işlemeler ve püsküllerse koleksiyonun kabile temasının altını çiziyordu. Siyah, mercan, beyaz ve karamel paletindeki koleksiyonda ağırlıklı olarak ipek krep, triko ve deri kullanılıyordu.

İkinci günün kapanış defilesi Zeynep Tosun’dan geldi. Mercedes-Benz sponsorluğunda sahneye konan koleksiyon, Londra Moda Haftası kapsamında tasarımcının sunduğu koleksiyonun geliştirilmiş versiyonuydu ve genel olarak dökümlü üst ve alt parçalardan oluşuyordu.

Dökümlü pantolonlar, mini büstiyerler üzerine uzun kaftanlarla tamamlanırken koleksiyon parçaları sırma işlemeler ve file detaylarıyla hareketleniyordu. Koleksiyonun organze ile harmanlanan parçalarının yanı sıra volanlı üstler de dikkat çeken parçalar arasındaydı. Mercedes-Benz sponsorluğunda gerçekleşen defilede farklı teknikleri bir arada kullanan tasarımcı, beyaz ve kırık beyazların hakimiyetindeki koleksiyonunu yer yer mürekkep parçalarla bozuyordu. Zeynep Tosun’un 2014 İlkbahar-Yaz koleksiyonu oldukça beğeni topladı.

Serhat Şengül


yaşam
  • SON EKLENENLER