Mercedes-Benz otomobillerin tasarımlarının bir sanat eserini andırdığını söylemek pek çoğunuz için şaşırtıcı olmasa gerek. Şaşırtıcı olansa bunu gerçeğe döken eserlerin de olması.

Gerry Judah’nın Goodwood Hız Festivali için 2001’de yaptığı enstalasyonu da bu benzeşmenin hayat bulmuş bir örneği. 1993’te başlayan bu otomobil festivalinde Judah 1997’den beri, her yıl ayrı bir marka ve model için bir eser üretiyor. Mercedes-Benz içinse fikir ve teklif sanatçının kendisinden gelmiş.

Bu muhteşem eserde efsane otomobil “Martı Kanat” 300 SL  kullanılmış.  Göğe doğru 25 metrelik konik bir kaide üzerinde uzanan otomobil, adeta o mesafeden inip yarışa devam edecekmiş gibi duruyor.

Sanatçının bu devasa boyutlu “otomobil heykelleri”nden önceki heykelleri, insan hakları temalı ve oldukça küçük boyutlu çalışmalar.  Sanatçı heykelin yanı sıra, İngiltere’nin en büyük kamu tiyatrolarıyla birlikte, müzik klipleri ve reklamlar için de sanat yönetmenliği yapmış. Tüm bu çalışmalarından sonra kendisi için ilham verici bulduğu bu alana yönelmiş. Pastişten nefret eden Judah tıpkı yarış otomobillerinin yaptığı gibi insanların hayal gücünün sınırlarını zorlayacak özgün ve görkemli işler çıkarmak istemiş. Başarmış gibi de görünüyor.


modeller

    1 Yorum

  1. Hilmi ÖZER:

    sebahattin bey minibüse binin o zaman.herseyin yeri ve zevki ayri. Mercedes-Benz’in büyüklügüne yakisir bir calisma olmus.

  • SON EKLENENLER