Mercedes-Benz Türkiye Facebook sayfamızda 1 milyon kişi olduk. Bu başarıyı kutlamak için efsane karakterlerin origamilerini A 45 AMG ile buluşturduk ve bir video hazırladık. Hazırladığımız video kısa sürede iyi bir izlenme oranına sahip oldu. Bir buçuk dakikalık videonun arka planında yapılan günlerce süren çalışmalar kesinlikle incelik istiyordu. Türkiye’deki en başarılı origami sanatçılarından biri olan Atilla Yurtkul ile yaptığımız röportajda da göreceğiniz gibi sanatçımızın bu çalışma üzerinde büyük bir uğraşı oldu.

Nasıl başladı?
Origami sanatını araştırmaya başladık. Origaminin eskiye dayanan, köklü ve büyük uğraş gerektiren bir sanat dalı olduğunu öğrendik. Ardından Atilla Yurtkul’un origamileri arasından Mercedes-Benz’e ve A 45 AMG’yi temsil eden 5 efsane karakter seçtik. Cesaretiyle Icarus, yenilik anlayışıyla Phoenix, başarısıyla Nazgul, büyük gücüyle Smilodon, eksilmeyen tutkusuyla Tenzen ön plana çıktı. Seçimlerimizden hemen sonra Atilla Yurtkul origami katlama çalışmalarına başladı. Çalışmaların ne kadar zor ve detaylı olduğunu gösterebilmek için başarının simgesi olan Nazgul’ü röportaj videosunda izleyebilirsiniz.

Origami nedir?
İsmi Japonca “ori” (Türkçe’de katlamak) ve “gami” (Türkçe’de kağıt) sözcüklerinin birleşmesiyle oluşuyor. Genellikle kare kâğıt parçalarını kesmeden ve herhangi bir başka madde kullanmadan, sadece katlayarak, çeşitli figürler oluşturulan bir sanat dalı. Fazlasıyla uğraş ve zaman istiyor. Beraber çalıştığımız Atilla Yurtkul origamide yeni bir figür yaratmanın ortalama 1 sene sürdüğünü söylüyor.

Atilla Yurtkul kimdir?
1980 yılında doğan Atilla Yurtkul aslında iletişim fakültesi, gazetecilik bölümü mezunu. 80’li yıllarda “Cumartesiden Cumartesiye” kuşağında Zülal Aytüre’nin hazırladığı programı izleyip televizyon karşısında kağıtları katlamaya çalışmış ve origamiye olan merakı bu yaşlarda başladığını anlatıyor. Yıllar sonra üniversite döneminde küçükken katlayamadığı turna kuşunu internetten bulup katlamaya çalışmış ve tekrar origami sanatının içinde bulmuş kendini. 12 yıldır aktif olarak origami sanatı yapan Atilla Yurtkul, bu süreçte katıldığı uluslararası yarışmalarda sayısız ödül kazanıp ülkemizi bu yarışmalarda en iyi şekilde temsil ediyor.


yaşam
  • SON EKLENENLER