Dünyanın en seçkin kuklalarını İstanbul’da buluşturan Uluslararası İstanbul Kukla Festivali bu yıl 15’inci yılını kutluyor. 3 – 13 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festival programında, sergi, konferans ve atölye çalışmaları da yer alıyor. Festival, masa kuklasından ipli kuklaya, gölge oyunundan video performanslarına, gelenekselden moderne, zengin içeriğiyle seyirciyle buluşmaya hazırlanıyor. Kukla Festivali 15’inci yılında 13 ülkeden seçkin gruplarla pek çok farklı kapalı ve açık hava mekânında şehri renklendiriyor. Festival: İtalya’nın en beğenilen kukla gruplarından Walter Broggine’nin, ölmek isteyip, bir türlü ölemeyen kuklanın başına gelen komik olayların sahnelediği Solo adlı performansıyla açılışını yapıyor.

Bu yıl birbirinden özel grupları ağırlayan festivalde, ABD’den Company Scoot Land modern varyete şovu, Kolombiya’dan El Bau de la Fantasia masa kuklası tekniği, Peru’dan Jose Navorro yerel özelliklerini içinde barındıran ipli kukla tarzındaki A la Carte adlı varyetesi ve kuklanın başkenti sayılan Çek Cumhuriyeti Prag’tan Karromto grubunun ipli kukla tekniğindeki inanılmaz görsellikteki sirki yer alacak. Hollanda’dan dev ekranda şiirsel gölge oyunu, Singapur’dan pırıltı ve ışıltılarla dolu varyete tekniğindeki gösterisi, Fransa’dan insan ve kukla ilişkisini mükemmel bir görsellikle seyirciyle paylaşan oyunu, İspanya’nın Titeres Cachirulo grubundan masa kuklası tekniğinde enerjik kuklaları yine festivalin renkli performansları arasında bulunuyor. Ayrıca bu yıl, ülkemizde Çin yılı olması nedeniyle Pekin Gölge Tiyatrosu, festivale çok özel bir gölge oyunuyla konuk oluyor.

Festival kapsamında, dünyanın en tanınmış kuklacılarının fotoğraflarını çekerek önemli bir fotoğraf arşivi oluşturan Mario Foli’nin “Kukla ve Kuklacı” başlıklı sergisi, İstanbul Taksim metrosunda sanatseverlerle buluşacak. Mrs. Carmen Stanciu’nun “Dünya Kuklası” üzerine vereceği konferans Mimar Sinan Üniversitesi Sahne Dekorları ve Kostümü bölümünde gerçekleşecek.


yaşam
  • SON EKLENENLER