İstanbul’da Bir Rus Bale Klasiği
Avrupa’nın en iyi bale topluluğu seçilen Rus Devlet Balesi, Kuğu Gölü ve klasik balenin muhteşem eserlerinden bir kolajla İstanbulluları büyüleyemeye hazırlanıyor. Türkiye’ye ilk kez gelecek olan topluluk, 22-24 Şubat’ta TİM Show Center’da sanatseverlerle buluşacak!

1981’de Irina Tichimirova tarafından kurulan Moskova Balesi, 1984’te kendisi de dünya çapında bir bale dansçısı olan Rusya Devlet Sanatçısı Viacheslav Gordeev’in yönetime gelmesiyle adeta yeniden doğdu. 1989’dan itibaren “Rus Devlet Balesi” adıyla dünya turnelerine çıkmaya başlayan grup, 1991’de “Avrupa’nın En iyi Bale Topluluğu” seçildi. Bugüne kadar aralarında Fransa, Almanya, İngiltere, ABD, Meksika, İtalya, Çin, BAE, İsviçre, Mısır, İsveç, Danimarka, Japonya ve Avusturya’nın da bulunduğu birçok ülkede turneye çıkan topluluk, Almanya’da tek bir turne boyunca 100 binin üzerinde seyirciye ulaştığı için “Altın Bilet” ödülüne layık görüldü.

Rus Devlet Balesi’nin bugün ulaştığı noktada, çeyrek yüzyıldan uzun bir süredir topluluğun başında bulunan Viacheslav Gordeev’in büyük bir rolü var. Rus Devlet Balesi’ndeki görevinin yanı sıra 1990’ların ortasında Bolşoy Tiyatrosu’nun sanat yönetmenliğine atanan Gordeev, 2003’te de Yekaterinenburg Bale Tiyatro’sunun direktörlüğünü üstlendi.

Koreografi alanında muhteşem bir yeteneğe sahip olan Gordeev’in yeni ufuklar açtığı topluluğun sergilediği gösteriler, geleneksel ve modern tarzın bir sunumunu yansıtıyor. Felsefe ve şiirselliğin performanslarına yansıyan birleşimi, topluluğun repertuarını her yaştan, her kültürden ve her zevkten seyirci için ilginç kılıyor.


yaşam
  • SON EKLENENLER