Türkiye’de popüler müziğin dünya standartlarına ulaşmaya çalıştığı yıllarda Kargo grubuyla rock müziğini popüler hale getiren Koray Candemir’le bir gün geçirince, asıl sebebin her zaman istediği müziği yapması olduğu anlaşılıyor. Sonbahara girerken yoğun bir yeni sezona hazırlanan Koray Candemir’i, Bodrum’daki bir seri konser çalışmasının ardından İstanbul’a döndüğünde yakalıyoruz. İlk karşılaşmamızda bir “rock star” beklerken, “cool” ama rahat tavırlarıyla bizi güne hazırlayan bir Koray Candemir buluyoruz karşımızda. GLE Coupé‘nin direksiyonuna geçtiği sırada “Sağlam makinaymış” cümlesiyle fark ediyoruz ki Koray Candemir ile GLE Coupé Günlüğü sıradan bir gün olmayacak.

Birkaç gün önce Bodrum’dan gelmiş ve yoğun bir dönemden çıkmış olan Candemir’in rotasını merak ediyoruz. Yoldayız, “Şile” tabelasını gördüğümüzde ise bunun bir İstanbul kaçamağı olacağını hemen anlıyoruz.

kryy

Gerçek Tutku

Koray Candemir, Türkiye müzik sektöründe sürekli yeni isimlerin yer bulmaya çalıştığı bir ortam da ve iletişimin çok daha kısıtlı olduğu bir dönemde adını duyurdu. 0 günlerden beri de yerini koruyor. Lise yıllarında gitar çalmaya başlayan Candemir, 1994 yılında Kargo grubunun solisti olarak hayatımıza girdi. Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümünü bitirmesine rağmen müzik tutkusunun her zaman daha ağır bastığını söylüyor. Kargo grubuyla yedi albüm yapan Candemir, sonraki süreçte solo çalışmalara da imza attı. “Gruptaki arkadaşlarla bir aile bağı yakalıyoruz ve ben buna çok alışkınım” diyen Koray Candemir, müzik tutkusunu dinleyicileriyle paylaştığı gibi grup arkadaşlarıyla paylaşmayı da önemsiyor. Şile yoluna neden girdiğimizi de böylece anlıyoruz. Arkadaşı ve gitaristi Cem Şahin’le buluşmaya gittiğimizi öğrenince müzikle dolu bir gün geçirmemiz de kaçınılmaz oluyor. Koray Candemir şu an kendi ismi etrafında oluşan bir grupla çalışıyor. Gitarda Cem Şahin’in yer aldığı grup, bas gitarda Cemre Kabaş ve davulda Okay Aynur’dan oluşuyor.

Şile’ye doğru yol alırken İstanbul’dan nasıl kopamadığını anlatıyor Koray Candemir. Yurt dışında yaşadığı yıllarda bile sürekli İstanbul’a döneceği günü düşündüğünü öğreniyoruz. “Paşabahçe’de doğdum. Hayatım Baltalimanı ve Kadıköy’de geçti. Yüzmeyi boğazda öğrendim” sözleriyle İstanbul’la olan ilişkisini daha net anlatıyor.  O gerçek bir İstanbullu. Bu şehirli portrenin ardından, doğayla yakaladığı uyumla da dikkat çekiyor. Bugün Şile’de olmasının bir sebebi de bu. Fırsat buldukça İstanbul’un güzelliklerin’ yaşamayı seviyor. Yolun sonunda Cem Şahinle buluşan Koray Candemir, güne keyifli bir kahvaltıyla başlıyor. Böyle sakin günleri her zaman bulamadığını söyleyen Candemir’in arkadaşıyla sohbeti onu tanımamız için de önemli ipuçları veriyor.
Çevreye, insanlara, dünyaya ve yaşama son derece duyarlı biri olduğunu görüyoruz. Hemen her meseleye kafa yoruyor. Ömrünü yollarda geçirmiş bir bilgenin bakışıyla bakıyor hayata. “Kim bilir, belki de onca turne ve konser çalışması için düştüğü yollar bilgeleştirmiştir onu” diye düşünüyoruz. Tekrar GLE Coupé’nin direksiyonuna geçtiğinde yolculuğumuza Cem Şahin de katılıyor. İkili, araçta hemen elektronik sistemleri inceliyor. Medya arabirimi en çok beğendikleri özelliklerden biri oluyor. USB üzerinden telefondaki tüm playlist’e erişebildiklerini görünce çocukça heyecanlanıyor. Ama favori özellik, açık ara araç yüksekliğinin ayarlanabilmesi oluyor.

 

Çekim Gücü

kry1GLE 350 d 4MATIC Coupé, sümbül kırmızısı rengi ve görkemli yapısıyla yollarda süzülürken, kendimizi dünyanın en güvenli yollarında yerinde hissetmemizi sağlıyor. Böylesi büyük bir aracın şehir içi trafiğinde neler yaşayacağını merak ediyoruz. GLE Coupé güvenimizi boşa çıkarmıyoruz ve orman yolunda gösterdiği performansı şehre döndüğümüz ilk anda da gösteriyor. Yoğun trafikte ve ara sokaklarda bile kıvrak manevralara imkan veriyor. Koray Candemir’in “İsterseniz provadan sonrası da devam edelim” teklifiyle GLE Coupé’nin nasıl bir sürüş rahatlığı yaşattığını bir kez daha anlıyoruz.

Bu sırada Çiftehavuzlar’a varıyoruz. Provanın yapılacağı stüdyo burada. Levent Küçük’ün Stüdyo 18 adlı mekanı Koray Candemir’in en fazla vakit geçirdiği yerlerden. Provalarının yanı sıra 2013 yılında çıkardığı “Yarım Kalan” isimli solo albümünün kayıtlarını da burada tamamlamış. Prova sırasında Koray Candemir’e bir kez daha hayran oluyoruz.  Bütün mütevaziliğiyle “İşimiz müzik, hayatımız müzik” diyor. Öte yandan yaptıı işe tüm benliğini verişiyle hayatını müzikle ne denli doldurduğu hemen fark ediliyor.  Stüdyodan çıkınca, yolda söylediği gibi Haydarpaşa’da çay içmeye gidiyor. Kendi deyimiyle “Nereye gidersem gideyim beni kendine çeken bir gücü var” dediği İstanbul’u seyre dalıyor. İstanbul gibi her şeyin mümkün olduğu bir şehirde GLE Coupé’nin ne kadar doğru bir araç olduğunu düşünüyoruz. Şile’nin ormanlarından Haydarpaşa’nın sularına uzanan keyifli bir günü işte böyle noktalıyoruz.

 


modelleryaşam
  • SON EKLENENLER