Sakıp Sabancı Müzesi, Türkiye ve Hollanda arasındaki diplomatik ilişkilerin 400. yıl dönümünün kutlandığı 2012 yılında, Hollanda resim sanatının klasiklerini Türkiye’de ağırlıyor. Türkiye’de sanat severlerle ilk kez buluşacak sergi, “Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde… Rembrandt ve Çağdaşları” başlığını taşıyor. Sergide, Rembrandt’ın yanı sıra; Hollanda resim sanatının önemli isimlerinin bulunduğu 59 sanatçıya ait 73 tablo, 19 desen ve 18 obje olmak üzere toplam 110 eser yer alıyor.

Hollanda Sanatının Altın Çağı’na ait eserler tarihe ışık tutarken, dönemin şehir hayatı ve atmosferi gözler önüne çıkıyor. Serginin ziyaretçileri, 17. yüzyılda denizaşırı ticaretin gelişmesi ile bilim ve sanatta en gelişmiş ülkelerden biri haline gelen Hollanda toplumuna ressamların gözünden bakacak.

Dünya resim tarihinin en heyecan verici dönemlerinden birini İstanbullularla buluşturan “Karanlıkla Işığın Buluştuğu Yerde… Rembrandt ve Çağdaşları” başlıklı sergi 22 Şubat – 10 Haziran tarihleri arasında görülebilir.


yaşam
  • SON EKLENENLER