Sakıp Sabancı Müzesi (SMM), 20. yüzyılın çok yönlü sanatçılarından Joan Miró’nun eserlerinden oluşan muhteşem bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

miro_17

Barselona doğumlu Katalan ressam ve heykeltıraş Joan Miró’nun olgunluk dönemine odaklanan sergi, “Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar” adıyla 1 Şubat tarihine kadar sanatseverlerin beğenisine sunuluyor. Akdeniz coğrafyası ve insanına dair gözlemlerinden ilham alarak hazırlanan sergide kadın, kuş ve yıldız temalarına ağırlıklı olarak rastlanıyor. Sanat severler bu sergide resim, baskı, heykel ve seramiklerin bulunduğu seçkin bir sergiye tanıklık ederken, Miró’nun sembolik diline de hâkim olmalarına olanak sağlıyor. Sergide, yağlıboya ve akrilik tablolar, taş baskı ve aside yedirme baskılar da dâhil olmak üzere 125 eser sergileniyor. Joan Miró, assemblage tekniğiyle bir araya getirdiği heykellerinin tüm aşamalarını model ve çizimlerini İstanbullu sanatseverin beğenisine sunuyor. Eserlerinin yanı sıra, sergide sanatçının farklı teknikteki çalışmalarına da yer veriliyor. Dünyada ilk defa Türkiye’de sergilenen halılar, dokumalar, seramikler, şiir kitapları ve Miró’ya ait kişisel eşyalar bu serginin en önemli parçalarından yalnızca birkaçı…

miro_10 miro_13 (1)

23 Eylül 2014 tarihinde sanatseverlere kapısını açan Joan Miró. Kadınlar, Kuşlar, Yıldızlar sergisi 1 Şubat 2015 tarihine kadar Sakıp Sabancı Müzesi ziyaret edilebilecek. Sergi Salı’dan Cuma’ya kadar açık olan Müzenin giriş ücreti Tam 20TL, indirimli 15TL’dir. Sergiyi Çarşamba günleri tüm gün ücretsiz olarak da ziyaret edebilirsiniz. Akdeniz kültüründen aldığı enerjinin farklı formlardaki izdüşümüne tanıklık etmek için bu olağanüstü sergiyi kaçırmamanızı öneririz. Şimdiden iyi seyirler.


yaşam
  • SON EKLENENLER