2014 Milla Miglia izlenimleri
Toskana oldukça küçük, kırsal ve rüzgârlı bir şehir. Bu tanımlamalar yıllardır Kuzey İtalya imajının da bir parçası olmuştur. Bu tanımlara, yıllardır süre gelen geleneğin ardından bir kelime daha eklendi… Milla Miglia.

1927 ve 1957 yılları arasında gerçekleştirilen motor sporlarını ve yarışma duygusunu hatırlatan Mercedes-Benz 300 SL, Milla Miglia’da, martı kanat kapıları, güçlü motorları, karakteristik arka planları ve hem modern hem klasik araçları ile yine yerini aldı.

Fırtına öncesi sessizlik
Sayısız otomobil Brescia finali için bekliyor. Otomobil yarışı yönetmeliğinin sıkı kuralları ve özel hükümleri çok zorlayıcı. Sadece bu şartlara uyanlara başlangıç numaraları verildi. Genç, yaşlı bütün Milla Miglia seyircileri heyecanlı… İsveç binalarını restore eden sanayici Adrian Gatiker liderliğindeki ekip ve Bavyera mavisi 1955 model eşsiz tasarımı ile dünyada sadece 75 adet olan 300 SL , 333 yarış numarası ile heyecanla yarışın başlamasını bekliyor.

Resmi yarış başlamadan önce tüm katılımcılar heybetli Teatro Grande önünde törene şahitlik ediyor. Bu tören seyirciler ve yarışın katılımcıları için “geçmişin kendi parmaklarınının ucunda olduğunu” ifade ediyor. Bütün araçlar rampa üzerinde seyirciye tanıtılıyor. 300 SL’e sıra geldiğinde ise büyük bir coşku oluşuyor. Herkes hayranlıkla ona bakıyor ve bu rengi daha önce hiç görmediklerini konuşuyor.

Gösteri zamanı
Hemen hemen her şehirde bir çok seyirci istekli gözlerle alayı karşılamak için bekliyor. Adriana Gattiker ile ilk kez Migli Miglia’da arnavut kadırımların üzerinden 300 SL ile geçiyor ve bütün seyirciler onun martıya benzeyen açık kanatlarına bakıyordu. Diğer katılımcılar ise kendi motorlarının kükremelerine izin veriyor. Özellikle bazı modellerin motor sesleri civardaki dağ köylerinin dar sokaklarında bile yankılanıyor.

İki kraliçenin sahnesi
San Morino: Monte Titano çok uzaklardan görülebilen kayalık, görkemli bir hükümdarlık. Dünyanın en eski cumhuriyetinin başkenti, kendi adıyla katılımcılara etkileyici bir zemin sundu. Sürücüler için ikinci gün zorlu. Yeşil kırsal, sahil ve dağ yolları oldukça yorucu. Gattiker, yorucu günün ardından bir espresso molası için Loreto köyünü seçti.
Kraliçe burayı “En yorucu ama aynı zamanda en farklı yer.” olarak anlatıyor. Ülkenin kalbi bütün yollar Roma’ya çıkar sloganını taşıyor.

Tatlı hayat
Eski yarış otomobillerinin çoğunda uzun bir yolculukta rahatsız olabilirsiniz. Gücün tekrar tükendiği, yorucu bir yolculuğa rağmen hevesle üçüncü aşamadayız. Milla Miglia’da bu yıl çok samimi ve gerçek coşkulu bir atmosfer var. Kasaba, köyler ve dolambaçlı yollardan geçerken bütün insanlar samimi bir dokunuş için sürücülere ellerini uzatıyor. Kasabaların dışında kalan yerlere göre, canlı bölgelerde yapılan tezahürat, sürücüler için oldukça iyi bir ruh hali yaratıyor.

Anlamlı aktivite
Sürücüler dört olaylı günü bitirdi ve nihayet pazar günü öğleden sonra Brescia’ya ulaştı. Değerlendirmeler için yapılacak son rampa yukarı sürüşünü kimse kaçırmak istemedi. Sadece klasik otomobillerin çıkarabileceği ses ve koku birleştiğinde, çıkan sonuç insanın bütün duyularına eşsiz bir zevk yaşatıyor.

Mercedes-Benz ekibinden Adriana Gattiker yarışı şu sözleri ile özetledi…
“Bana böyle bir takım verdiniz ve şansın hiçbir etkisi kalmadı.”


yaşam

    1 Yorum

  1. ŞENER ZAMAN:

    bu yarışmayı ben kazanırım tıpki ona baktığınızda aslan yenilmeyecek olduğunuz hissini verdiği gibi.

  • SON EKLENENLER