Mavi yolculuk durağı

Datça’nın güneyinde, Akdeniz’in suları sokulur büklere. Halikarnas Balıkçısı, “Datça Yarımadası, Anadolu’nun Knidos’ta şakıyan dilidir” der. Datça ve Knidos aynı zamanda mavi yolculuk teknelerinin uğrak noktalarından. 1940’lı yılların sonunda Halikarnas Balıkçısı’yla dostlarının Kuşadası’yla Bodrum arasında ilk seferlerini yaptığı ve ilkçağ kültürlerini tanımayı amaçladığı mavi yolculuk, o dönem için bir kültür ve tarih buluşmasıydı. Zamanla talebin ve teknelerin çoğalması, bu yolculuğu önemli bir turistik rotaya dönüştürdü. Bodrum–Hisarüstü –Bodrum rotasında Knidos’tan geçen tekneler, Palamutbükü’ne de uğruyorlar. Marmaris-Knidos–Marmaris rotasında ise Bördübet Limanı’yla başlayan Datça Yarımadası, yolculara Akdeniz’in güzelliklerini köpük köpük dağıtıyor ve ‘mavi yolcular’ hangi bükü isterlerse kaptan orada demir atıyor.

Bir antik kent insana ‘uçta olma’ duygusu yaşatabilir mi? Hem Akdeniz’i, hem Ege’yi aynı anda gösterebilir mi? ıki bin beş yüz yıldır Reşadiye Yarımadası’nın ucunda duruyor Knidos. Kuzeyden gelen ve Ege adalarına yerleşen, oradan da Batı Anadolu kıyılarına yayılan Dorların kurduğu kentlerin en ünlüsü. Bir zamanlar kente gelen denizciler onu unutamıyorlardı. Ama asıl büyüsü, kentin batı ucundaki tapınak üzerinde yükselen dünyanın en güzel Afrodit heykelinin denizcileri selamlamasındaydı. Ünlü Knidos Aslanı, Londra’daki British Museum’a kaçırıldı, yeri bir uçurumun kenarında öylece, boş duruyor. Demeter heykelinin yerinde de yeller esiyor. Ama efsaneleşen Afrodit heykelinin başına ne geldiği bilinmiyor.

Benzersiz bir nokta

Knidos’a gittiğinizde, ayak bastığınız ve denize bir parmak gibi uzanan güzelim burun, mavi kristal sularını size cömertce gösterecek. Tepedeki Deveboynu Feneri antik çağdan kalmamış olsa da, bir işaret parmağı gibi, bir zamanlar Dünyanın Yedi Harikası’ndan biri olan ıskenderiye Feneri’nin mimarı Sostratos’un da Knidoslu olduğunu fısıldayacak. Knidos’ta fenere kadar yürüyüş yapmadan dönmeyin. Dönmeyin çünkü size ilk bakışta uzak gibi görünen yol, yarım saatte bitecek ve orkidelerden çiğdemlere kadar birçok çiçeği görme fırsatı da verecek. Üstelik fenere vardığınızda öyle bir noktada olacaksınız ki denizin karşısında kollarınızı açtığınızda, sağ kolunuz Ege’ye, sol kolunuz Akdeniz’e uzanacak. Anadolu’nun benzersiz noktalarından birinde olmanın mutluluğunu yaşayacaksınız. Diğer yarımadanın merkezi olan Bozburun ise, Marmaris’e 50 km uzaklıkta. Yarımadada birbirinden sakin ve huzur dolu köyler ve beldeler; Hisarönü, Orhaniye, Turgut, Selimiye, Bayırköy, Söğüt, Kızılger, Taşlıca boncuk tanesi gibi kıyıya dizilmiş. Onların sonunda, Serçe Limanı ve Bozukkale var.

Otomobiliniz küçük sınıf otomobiller seviyesinde yakıt ekonomisi sunan yeni Mercedes-Benz M-Serisi’nden biri ise, içinizde bu göz okşayan köy ve beldelerin, hepsini birer birer ziyaret etme dürtüsü uyanır. Bozburunlular, tekne yapımının ‘has’ ustaları. Kış günlerinde bahçesinde kızağa alınmış bir kayık ya da tekne göremeyeceğiniz ev yok desem abartmış olmam. Bu kıyılarda 70’lere kadar süngercilik ve balıkçılık geçim kaynağıydı. Köye gelenler kucaklarında kendilerine armağan edilen süngerlerle dönerlerdi geldikleri yere. Orhaniye Köyü’nde ilginç bir oluşum, coğrafyacıların deyimiyle bir ‘kıyı oku’ var. Kızkumu denen yerde, kum hareketleri sonucunda denizin içinde 600 metrelik bir yol oluşmuş. ınsanlar güle oynaya denizin içinde yürüyorlar. Bunu şifa için yapanlar da az değil. Kızkumu’nun bir de söylencesi var: “Bir zamanlar korsanlar gelip köyün en güzel kızının peşine düşmüşler. Kız eteğine kırmızı kumlar doldurup kaçmaya başlamış. Denizin içinde, ardı sıra döktüğü kumların üzerinde koşuyormuş ki birden kumlar bitivermiş. Kız da suların içinde kaybolup gitmiş.” Yaz günlerinde Kızkumu’nda iğne atsanız yere düşmüyor. ınbükü ve Amazon koylarıyla Dişlice Adası’na gitmek isterseniz, Kızkumu’ndaki balıkçı barınağından tekne kiralayabilirsiniz.

Bozburun Yarımadası, kuytu koylarıyla tekne ve gemilere güvenli bölgeler yaratsa da Akdeniz’in fırtınalarından nasibini almış. Denizin dibi batıklarla dolu. Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi’nde sergilenen en önemli buluntulardan biri olan Serçe Batığı da, yarımadadaki Serçe Limanı’nda bulunan bir 11. yüzyıl kadırgasıydı. Dalış meraklısı iseniz, Bozburun’da sizi en çok mutlu edecek yer, Apostol Burnu açıkları. Yarımadanın her tarafı tekne gezileri için uygun. Yalnızca, yola çıkılacağı gün rüzgârı iyi kollamak gerekiyor. Gidiş rahat, dönüş zor olabilir. Bozburun’da finali Söğüt köyünde yapın. Bozburun’dan sizi Söğüt’e götüren 8 kilometrelik yol, sizi defalarca durdurup aşağılara, ufka, adalara baktıracak. Bozburun bir toprak parçası değil, denize uzanan bir balkon sanki. Reşadiye Yarımadası ile birlikte dünyanın en güzel çiçek bahçelerinden biri. Akdeniz’in eczanelerinden biri. Ve şimdi ilkbaharda, kokularla, kokuları taşıyan rüzgârıyla gönlünüzü çalmaya hazırlanıyor.

ML 250 BlueTEC Künye

Motor/Performans
2.2 litre çift turbo beslemeli
4 silindir, 4.200 devirde
204 PS güç, 1.600-1.800 devirde 500 Nm tork
Şanzıman: 7G-Tronic Plus / 7-ileri oranlı otomatik
Hızlanma: 0-100 km/s 9.0 saniye
En yüksek hız: 210 km/h
Yakıt tüketimi
Şehir içi: 7.0-7.6 litre eurodizel/100 km
Şehir dışı: 5.4-5.8 litre eurodizel/100 km
Karma: 6.0-6.5 litre eurodizel/100 km
CO2 emisyonu: 158-170 g/km Cd 0.32

Konaklama ve yemek
Datça’da konaklamak için ilk seçenek, VİLLA AŞİNA.Denize bakan butik otelin sahibi Bülent Sancakdar. Sancakdar, Kastamonu’dan getirttiği hat ustasına girişteki kubbeyi süsletmekten, her köşeye yerleştirdiği şaşırtıcı objeleri seçmeye kadar bir düş dünyası kurmuş. En büyük zevklerinden biri, mutfağa girip konuklarına bir şölen hazırlamak. Otelin manzarası ise, muhteşem (www.villaasina.com). Yemek içinse, FEVZİ’NİN YERİ’ne gitmelisiniz. Balıktan kalamara, ahtapottan kapariye ve deniz börülcesine kadar tam bir Ege mutfağı. Üstelik Fevzi Çıkıkçı, otlarını, mantarlarını toplamak için kendisi dolaşıyor dağlarda. (Tel: 0252 712 97 46). Bozburun’da ise yemek için önerim, Söğüt Köyü’ndeki DENİZKIZI RESTORAN. Hele günbatımında oradaysanız, değmeyin keyfinize. Restoranın üstünde, bakımlı bir pansiyon da var
(www.sogutdenizkizi.com).

Yazı ve fotoğraflar: Akgün Akova


modelleryaşam
  • SON EKLENENLER