Hiç düşündünüz mü, hava yastığı icat edilmemiş olsaydı nasıl olurdu? 😮

Teknoloji ne kadar ilerlerse ilerlesin, hataların varlığı kaçınılmaz. Kazalarda insan hayatını korumak amacıyla mühendisler tarafından geliştirilen pasif güvenlik sistemleri sayesinde insanlar, otomobilin hayatlarına sağladığı kolaylığın ötesinde, artık daha güvenli yolculuk etmeye başlamış oldu.

Hava yastığının geçmişi bundan 30 yıl öncesine dayanıyor, 1981 yılına. Günümüzde kullanılan tipte hava yastığı, ilk kez 1980 yılında Cenevre Motor Show’unda görücüye çıkan S-Serisi W126’da kullanıldı.  80’lerde cansız manken kullanılarak çekilen, hava yastığının kaza anında etkin hale gelmesini gösteren klipte kullanılan ilk otomobil de yine S-Serisi W126’dan başkası değil. Mercedes-Benz mühendisleri, bu teknolojiyi geliştirebilmek için tam 13 yıl uğraş verdiler ve en nihayetinde başarıya ulaşarak, emniyet kemerinin ardından sürücü güvenliği için önemli bir adım daha attılar.

1992 yılına gelindiğinde artık hava yastığı, tüm Mercedes-Benz otomobillerinde kullanılmaya başlanmıştı. Hava yastığı, yolcu koltuklarına da monte edilmeye başlandığında tarih 1994’ü gösteriyordu. 2011’e geldiğimizde ise otomobil dünyasında neredeyse standart hale gelen hava yastıkları, 12 milyondan fazla Mercedes-Benz otomobilde yolcu ve sürücülerin güvenliğinin ardındaki gizli kahramanlar olarak yer alıyor.

Bu arada, ağır çekimde duvara çarptığı anın görüntüsüyle hatırladığımız W126 tam 12 yıl boyunca üretildi ve toplamda 900.000’den fazla satarak en başarılı S-Serisi otomobili olarak ün kazandı. 🙂


teknoloji
  • SON EKLENENLER