Aile buluşmasından kareler
Sindelfingen’de saat yedi buçuğu gösteriyor. “ISS DEBEOS” stüdyolarında bir koşuşturmaca var. S-Serisi ve ataları birkaç gün içerisinde kelimenin tam anlamıyla “aydınlığa kavuşacak”. 900 metrekare genişliğe sahip bu stüdyo, havalı aile üyelerinin bir araya gelmesi için gereken her niteliğe sahip. İki fotoğrafçı, beş asistan, birçok Mercedes-Benz Classic çalışanı ve sayısız yardımcılarıyla tarihi canlandıracaklar. “Mercedes-Benz S-Serisi’nin uzun ve zengin bir geçmişi var” diyor Mercedes-Benz Classic Yöneticisi Michael Bock. “S-Serisi ismi ilk defa, resmi olarak 40 yıl önce 1972 yılında 116 modeli ile ortaya çıktı.

Büyük isimlerin koleksiyonu
Bu modeller, Mercedes-Benz’in ilk otomobilleri arasında. 300 (W 186, W 189) ve 600 (W 100) modelleri, S-Serisi’nin tarihinde 1951 yılında üretilen 220 (W 187) modeli kadar önemli. Seriler, ailenin tarihini, önemini ve gelişimini gözler önüne seriyor. Michael Bock “Bu yüzden, S-Serisi birçok yönden başrolde olmaya devam ediyor.” diye özetliyor.

1904 model Mercedes-Simplex 60 hp tur aracı, Mercedes-Benz Nürburg 460 (W 08), 1931 model bir “Grand Mercedes” ve 1952 yılından “Adenauer Mercedes”, Sindelfingen’de yapılan fotoğraf çekiminde yer alan otomobiller arasında. Bunlara ek olarak, geçmişten on adet lüks model yepyeni S-Serisi’ne eşlik ediyor. S-Serisi’nin her nesli ve önceki model serileri zamanının yenilik, stil, konfor, güvenlik ve kalite açısından hep öncü araçları oluyor.

Starların gösterisi
1903 yılında üretilen The Mercedes-Simplex 60 hp ilk örneklerden biri. Mercedes-Benz’in o zamanlar çok popüler olan bu modeli, göz alıcı bir sunumla koleksiyonda yer aldı. Göze çarpan bir diğer araç ise 1930 yılında Paris’te sunulan 770 model “Grand Mercedes”. Adına yaraşır biçimde büyük ilgi gördü. Turbo şarjlı araç eskiden özel araçlar olarak kullanıldı, devlet büyüklerini, sanayi ve ekonominin önde gelen isimlerini taşıdı. Sergide ilk fotoğrafı bulunan Amerikalı bir iş adamı. Bu sekiz silindirli araçla balayı için Güney İspanya Kuzey Afrikayı dolaşıp New York’a geri döndü. Her bir model kendi tarihini yazıyor.

Vintage model aşkına
Fotoğraflara baktığınızda geçmişteki en etkileyici otomobiller gözlerinizin önünden geçiyor. ISS DEBEOS stüdyolarının yöneticisi heyecanını şu şekilde ifade ediyor: “Daha önce burada Mercedes-Benz’den bu kadar güzel vintage modeller görememiştik. Bu otomobillerin hepsi Mercedes-Benz’in özel koleksiyonunda yer alıyor.”

Işıklar altında
Şekiller, çizgiler ve araçların vücudu ile ilgili diğer ayrıntılar en iyi şekilde vurgulandı. Ruckaberle “Bu fotoğraflar 13 metre uzunluğunda, 3 metre genişliğinde olan hareket edebilir bir ışıkla çekildi. Aracın etrafında elektrikle çalışan bir motor sayesinde hareket ederek her köşenin parlamasını sağladı. Her bir otomobil için bir önden, bir yandan, bir önden köşeden, bir de arkadan fotoğraf çekildi. Bu yüzden bütün kareler en uygun şekilde fotoğraflanarak ekran üzerinde mükemmel bir şekil kazandı.” sözleriyle çekimleri anlattı. “En sevdiği araç hangisiydi?” sorusana ise Ruckaberle “Konumuz Mercedes olduğu için bütün otomobiller etkileyici ve yüksek kalitede. Yine de Grand Mercedes bana en çok hitap eden model. Bu fotoğraf çekimi benim için hem bir onur, hem de zorlu bir meydan okuma oldu!” yanıtını verdi.


modeller

  3 Yorum

 1. Özgür Barış Akat:

  Mercedes’in klasikleşen ve markayla özdeşleşmiş 140’kasayı neden görüntülemediniz?S class dendiğinde akla önce gelen kasalarından biridir.

 2. Fırat vural:

  Her zaman bir numarasın boşunamı demişler dünyada iki otomobil markası var Mercedes ve diğerleri diye.

 3. Ahmet Tandoğan:

  Gerçekten de Dünya’da iki çeşit araba var. Bir’i Mercedes, bir’i Diğerleri. Mercedes’e ulaşmak neden bu kadar zor, neden benimde bir Mercedes’im yok, benimde bir Mercedes’im olur mu?

  Hayallerimdesin…
  Umutlarımdasın…
  Birgün benim için olman için hergün Dua edeceğim Allah’a…

  Saygılarımla…
  Ahmet TANDOĞAN

 • SON EKLENENLER