Mercedes-Benz G-Serisi’ndeki G harfi, Almanca Geländewagen(cip) kelimesinden geliyor. Zorlu ve ekstra dayanıklılık gerektiren yol şartları için geliştirilen G-Serisi, sıkı bir arazi aracı olarak göze çarpıyor. 1979 yılında Avusturya-Graz’da üretimine başlanılan otomobil, 2 farklı model ile piyasa çıkıyor: G-Serisi Cross Country ve G-Serisi Cabriolet.

G-Serisi sahip olduğu yüksek torklu G 350 CDI motoru ile sadece üstün sürüş gücüne sahip değil, aynı zamanda az yakıt tüketimi sayesinde tercih edilen bir off-road modeli. Off-Road modeller bilindiği üzere daha çok şehir dışında ve arazi alanlarında tercih edilmekte. G-Serisi bu tarz arazi ve yollarda maksimum verimde kullanılmak üzere üretilmiş. Örneğin sert zeminli ve sürüşü kolay yolların dışına çıkıldığında arazi vitesi devreye girmekte. G-Serisi’ndeki arazi vitesini aktif hale getirebilmek için yapılması gereken tek şey low-range düğmesine bir kez basmak. Bu fonksiyon, düşük hız ve azami çekiş kuvveti ile birlikte %80’lik yokuş tırmanma kabiliyeti sağlıyor. G-Serisi Cross Country, sahip olduğu yüksek torklu G 350 CDI motoru ile de sadece üstün sürüş gücüne sahip değil, aynı zamanda az yakıt tüketimi sayesinde tercih edilen bir off-road modeli. G-Serisi’nde elektronik güvenlik sistemi kullanılmakta. Otomobil, savrulma tehlikesi ile karşı karşıya olduğunda elektronik stabilite programı (ESP) aktif duruma geçiyor ve motor torkunu kısıtlayarak bir veya daha fazla tekerleği frenliyor ve böylece otomobili stabilize ediyor.

İşte bahsi geçen bu özellikler sayesinde G-Serisi, off-road otomobiller arasında oldukça fazla tercih edilmekte. G-Serisi, başta Almanya olmak üzere toplam 32 ülkenin orduları tarafından kullanılmakta. Bunlardan en ilginci de Vatikan Şehri Papa XVI. Benedictus’un hizmetine tahsis edilmiş bir G-Serisi bulunmakta ve otomobilin resmi olmayan ismi “Popemobile”. G-Serisi’ne dair daha fazla bilgiye şu linkten ulaşabilirisiniz.


modeller

    2 Yorum

  • SON EKLENENLER