1970’lerin çılgın ve acayip tarzı 1979 yılındaki gelişmelerle çok fazla ortaklık barındırmıyordu. Aslında 1979, sonraki 10 yıllık dönem olan 1980’lerin ilk yılı bile sayılabilir. Bu durumu müzikal alandaki ipuçlarına bakarak da anlayabiliriz.

1970’lerin disko sahnelerinde görülen İspanyol paça pantolonlar ve renkli tişörtler yerine, en yeni New Wave gruplarının giydiği taytlar ve zarif takım elbiseler moda olmuştu. 1979 Blondie’den Debbie Harry’nin stil ikonu haline geldiği yıldı. Ayrıca, pop ve rock severler artık müzik dinlemek için kulüplere ve konserlere gitmekle yetinmiyorlardı. Çünkü günlük işlerini yaparken de walkman’lerini kullanarak favori şarkı ve müzisyenlerine ulaşabiliyorlardı. Kısa zamanda bir neslin tamamının vazgeçilmez aksesuvarı haline gelen bu taşınabilir mini kaset
oynatıcısı Sony tarafından üretildiği yıl da 1979’du. Sonuç olarak 1979, 1980’leri tanımlayacak birçok olay, keşif ve trende sahne oldu.

Mercedes-Benz, G-Serisi aracılığıyla piyasaya alışılmışın dışında bir off-road aracı sürdü. Bu araç kısa zamanda sevilen bir model haline geldi ve yaklaşık 250.000 adet üretildi. G-Serisi kutuya benzer formuyla ilk bakışta şıklıktan uzamış gibi görünebilir ancak Mercedes-Benz bu modelliyle modern SUV’nin gelişiminin temelini atıyordu. G-Serisi’nin her güncelleştirmesinde araç, görüntüde çok az değişikliğe uğrasa da teknik olarak daha sofistike hale geldi. En zor yol koşulları için üretilmiş olan bu model, güçlü off-road araçların popülerliği sayesinde bugün de birçok ünlü tarafından seviliyor. 1979’daki G-Serisi aracın kutu benzeri görünüşü, dönemin diğer otomobillerinin yumuşak hatlarına tepki göstermek amacıyla kasıtlı olarak üretilmiş gibi görünebilir. Ancak geriye baktığımızda aracın sade ve fonksiyonel tasarımı zaten bu tarz bir otomobilden beklenen klasik özelliklere sahipti. Günümüzde dört tekerlekten çekiş İmkânına sahip baz model seçenekler özellikle devlet kurum ve kuruluşlarının işleri gereği ihtiyaç duydukları off-road sürüşleri için tercih edilirken, sürekli dört tekerlekli çekişe sahip yüksek donanımlı seçenekler premium segmente ilgi duyan geniş bir müşteri kitlesi tarafından tercih ediliyor. G-Serisi’nin dayanıklılığı ve off-road yetenekleri nedeniyle hayranlar kazandığı 19,-9 yılında,1980’lerin yenilikçi modelleme zihniyetinin örnekleri görülmeye başlanmıştı. Örneğin, mimar Alessandro Mendini, 18. yüzyıl tarzında şekil verip baş döndürücü Puantilist tarzda kumaşlarla döşediği, etkileyici “Proust” isimli koltuklarını bu yıl üretmişti. Bu sırada Sugarhill Gang, disko grubu Chic’in şarkılarından aldıkları sample’ları kullanarak dünyanın ilk hip-hop mega hit’i “Rapper’s Delight”ı yarattı. Kanada’da Scrabble oynayan iki adam, yeni bir oyun fikri buldular ve sonraki yıllarda dünya çapında popüler olacak Trivial Pursuit oyununu yarattılar.
35 yıldan uzun bir süre sonrasında, bu kışkırtıcı ve çılgın fikirlerin birçoğu klasik haline geldi ve geçen zamana meydan okudu. Aynı şey, teknolojik olarak sürekli gelişen ancak mükemmel karakterine sadık kalan ve modanın getirdiği aşırılıklara asla kapılmayan G-Serisi için de geçerli oldu. Otomobilin bu inadı, 1979’da Birleşik Krallık’ın ilk kadın başbakanı olan Margaret Thatcher’da da görülüyor.


modeller
  • SON EKLENENLER