Moda fotoğrafçısı ve blogger Yvan Rodic ile Afrika’nın kuzeybatı bölgesini kapsayan Mağrip’te 1200 km sürüş gerçekleştirdik ve dünyanın kimliğimizde nasıl izler bıraktığını tartıştık.

Kontrast bir ülke
Fas kontrastların ülkesidir. Marakeş’i çevreleyen kırmızı çöl kumları, Atlantik kıyılarında sörf, Rif Dağları, Chefchaoen ünlü mavisi, tamamını kaplayan beyaz duvarlar ve Akdeniz iklimi. Kazablanka’nın bir tarafında uluslararası moda, film ve tasarım dünyasında iz bırakmak için çalışan genç insanlar Prada, Armani gibi çekici şirketlerle iç içe yaşarken, diğer tarafında eski değerleri duvarlarında yaşatan esnaf, atalarının asırlık geleneklerini sürdürüyor.

Fas’ta sürüş sırasında çok dikkatli olmalısınız. Ayrıca çelik gibi sinirlere sahip olmanız gerekiyor. Bisiklet kullanan yaşlı insanlar, dikiz aynasını kullanmayan eşek arabaları ve çukurlar trafikte başlı başına bir macera.

Yeni bir meydan okuma
Sokaklarda insanları fotoğraflarını çekmek zordur. Moda haftasında fotoğraflarını çekmek için bir umut insanları bekliyoruz ama beklediğimiz senaryolar gerçekleşmiyor. Kırsal alanlarda yaşayan yaşlılar fotoğraflarının çekilmesinden çok memnun olmuyorlar ve çocuklar çekildikleri fotoğrafları karşılığında para istiyorlar.

Barış ve çılgınlık
Neyse ki moda dünyasında “Face Hunter” olarak bilinen İsviçre doğumlu Yvan Rodic sıradan bir sokak fotoğrafçısı değil.
Atlas dağlarının üzerinde Marakeş’in rulo gibi kaybolması ve GPS bağlantımız bitmesiyle yolculuk bizi biraz zorladı. İki web sitesi aylık ortalama milyon tıklama alan dijital göçebemiz (kendini bu şekilde adlandırıyor) şehrin ruhunu taşıyan çekimler gerçekleştirdi ve bu ruhu insanlara da aktardı. Bu ülke döndüğümüz her köşesinde gözlerimizi daha da açık tutmamız için karşınıza sürekli renkli görüntüler çıkarıyor.

mb!


yaşam
  • SON EKLENENLER