Trafikte kendi kendine yol alabilen, sürücüsüz otomobiller birkaç yıl içinde günlük hayatın parçası haline gelecek. Mercedes-Benz’in konsept aracı “F 015 Luxury in Motion” sürücüsüz yolculuğun, içinde bulunduğumuz toplumu ve gelecekteki otomobillere ait özellikleri nasıl değiştireceğini gösteriyor: Bir seyahat aracı, bir yaşam alanına dönüşmek üzere…

1

F 015 Luxury in Motion’ın içi; tabandaki seçkin ceviz ağacı uygulaması, beyaz napa deri kaplanmış ve dönebilen dört koltuğu, cam ve alüminyumdan üretilmiş detaylarıyla otomobilden çok lüks bir mekân locasına adım attığınız hissini uyandırıyor. Direksiyon simidinin ilk bakışta görülmemesi de bu duyguyu kamçılıyor. Çünkü F 015’te direksiyon simidine sadece olağandışı şartlarda ihtiyaç duyuluyor. Mercedes-Benz’in yeni konsept aracı, bir şoföre ihtiyaç duymadan kendi kendini sürüyor! Ancak tasarımcılar ve mühendisler bu fütüristik lüks sedan’ın geliştirilme aşamasında sadece teknoloji ve şoförsüz sürüşe odaklanmakla kalmadılar. Bu otomobilin üretilmesindeki amaç, kendi kendini süren araçların bireysel hareketlilik anlayışımızı ve bununla beraber içinde yaşadığımız toplumu değiştirmeye ne kadar hazır olduğunu ortaya koymaktı.

2

Daimler AG Yönetim Kurulu Başkanı Dieter Zetsche, bu yenilikçi projenin ardındaki fikri “Bu gelişimin sonucunda otomobil sadece bir ulaşım aracı olma rolünü aşıyor; ilerleyen zamanla birlikte hareketli bir yaşam alanı haline de gelecek” sözleriyle açıklıyor. F 015’in alışılmadık simetrisi, tamamen yeni bir araç konsepti olarak tanımlanmasını sağlıyor. Uzun dingil mesafesi ile kısa ön ve arka uzunluklar, oldukça cömert bir yolcu alanına izin veriyor. Bu sayede yolcular sadece büyük bir konfor içinde seyahat etmekle kalmıyor, ayrıca yolculuk sırasında geçirdikleri zamanı da en iyi şekilde değerlendirme imkânına kavuşuyorlar. Aracın içinde yan ve arka bölümlere yerleştirilmiş altı ekran, otomobili tekerlekli bir dijital deneyim alanına dönüştürüyor.

Kendinizi iyi hissedin
İç mekânda kullanılan ceviz ağacı, napa, alüminyum ve cam gibi seçkin malzemeler lüks bir otel lobisinde olduğunuz hissini uyandırıyor. Dört koltuk da sürüş sırasında yolcuların birbirlerini görebilecekleri şekilde dönüyor. Eğer otomobildekilerden biri sürüşü devralmak isterse, direksiyon ön panelde gizlendiği yerden otomatik olarak çıkıyor ve sürücü koltuğu, tekrar yolu görecek pozisyona geliyor.

YAZI: Thomas Argent


teknoloji
  • SON EKLENENLER