İstanbul; 24-27 Kasım tarihleri arasında Türkiye’nin ilk ve tek Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı olan “Contemporary İstanbul”u ağırlıyor. Türkiye’den ve dünyadan 526 sanatçının 3.000 çağdaş eseri ziyaretçileri bekliyor. Türkiye’nin en kapsamlı güncel sanat fuarı olan “Contemporary İstanbul”, Türkiye’nin sanatsal ve kültürel yaşamını dünyaya tanıtıyor.
Toplam 12.500 metrekarelik alanda gerçekleşecek olan Contemporary İstanbul, 6. yılında sanatseverleri ilklerle buluşturmaya devam ediyor. Fuarı 60.000’den fazla sanatseverin ziyaret etmesi bekleniyor.

Çağdaş sanat dünyası tarafından merakla beklenen “Contemporary İstanbul” bu yıl 22 ülkeden 90 sanat galerisini ağırlayacak ve ziyaretçiler birçok önemli sanat eserini ilk defa görme şansı yakalayacak.
“Contemporary İstanbul” Türk çağdaş sanatının yanı sıra çevre ülkelere de ev sahipliği yapmayı amaçlıyor. Fuarın bu seneki “New Horizons-Yeni Ufuklar” bölümünde ise Birleşik Arap Emirlikleri, Suudi Arabistan ve Kuveyt’ten 6 sanat galerisi yer alıyor.


 

 

 

 

 

“O Değilse Başkasıdır-Esrarengiz”
Bu senenin sürprizlerinden birisi de “Komet” adıyla bilinen ressam Gürkan Coşkun’un 70. yaşının fuar bünyesindeki özel bir sergiyle kutlanıyor olması… “O Değilse Başkasıdır-Esrarengiz” adlı sergide sanatçının ilk kez sergilenecek olan 27 eserine yer veriliyor.

Sanatçılar sanatın bugünü ve yarınını tartışıyor
Koleksiyonerler, sanatçılar, sanat eleştirmenleri ve sanat kurumu yöneticileri fuar boyunca devam edecek olan “CI Dialogues” konferansında sanatın bugününü ve yarınını tartışacaklar.

Şehir, insan, beden ve kültür ilişkisi
Bu yılki Video Cube bölümünde galerilerden gönderilen videolar Ceren ve Irmak Arkman’ın küratörlüğünde 3 ana başlık altında toplanıyor. “Şehir ve Sosyal İnsan” başlığı altında şehirlere ve seçtiğimiz sosyal rollerimize odaklanılıyor. “Siyasal ve Kültürel İkonlar” başlığı altında simge ve ikonların yaşamımızdaki önemi vurgulanıyor. “Parçalanmış Beden ve Benlik” başlığı altında ise, beden ve benliğin parçaları üzerindeki videolar bir araya geliyor.

 

 

 

 

 

 

Sanat sınırları aştı
Bu sene birçok ilki bünyesinde barındıran “Contemporary İstanbul” Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı ve İstanbul Kongre Merkezi’nin sınırlarını aşarak sanatı Nişantaşı’ndaki kamusal alanlara da taşıyor. Fuar kapsamındaki Bernar Vedet’in (Riff Art Project / Paris- İstanbul) “Klasik Yay” isimli heykeli Abdi İpekçi Caddesi’nde, İspanyol sanatçı Carlos Aires’in (Mario Mauroner Contemporary Art, Viyana) “Acı” isimli renkli yerleştirmesi The Sofa Hotel’in ön cephesinde ve Azade Köker’in “Bayrak/Göz” isimli yerleştirmesi Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı Rumeli Girişi’nde sergileniyor.

Detaylı bilgi için: http://www.contemporaryistanbul.com


yaşam
  • SON EKLENENLER