Japon sanatçı Yasuaki Onishi, CLA’yı bir sanat eserine dönüştürdü.
Havada bir hayalet gibi askıya alınmış, bir tüy kadar hafif ve ambiyansı yakalayan bir aydınlatmada ile oldukça dikkat çekici… Bir ikon görüntüsündeki CLA, ince iplerle asılı olduğu yerde ağırlığı olmayan bir dev görüntüsüne büründü. Havadan bir gövde, ışıktan bir yüzey…

Yeni bir hedef
Malzeme olarak “hava”, sanat olarak “hiçlik” Japon sanatçı Yasuaki Onishi’nin kendisini adadığı soyut vizyonun temellerini oluşturuyor. Sanatçı, hassas film ve zamklı iplerle, genelde algılamak istediklerimizi gördüğümüz, havada orta yerde asılı duran, ağırlığı olmayan eserler yaratıyor. Onishi bu tekniği kullanarak soyut manzaralar yaratıyor, şimdi ise yeni bir hedefe yol alıyor. Hedefi, CLA’yı bir sanat eserine dönüştürmek.

Geçmiş yıllarda, Osaka’lı sanatçı “Reverse of Volume” (Hacimlerin Ters Dönüşü) isimli “uçan eserler sanatı” gösterisi ile adını duyurdu. Fazlasıyla meşhur olarak evine dönen sanatçının hayaletleri andıran eserleri, Amerika ve Avrupa’daki ünlü galeri ve müzelerde sergileniyor. Bu sanat kesinlikle hassas ve dikkatli bir el hüneri istiyor.

Tutkal ile yaratılan sanat işleri
Sanatçı, tavana paralel sıralar halinde gerilmiş olan naylon iplere, tutkalın damlamasını sağlıyor. Bu şekilde, iki metre aşağıdaki objeyi saran filmi tavana bağlayan son derece saydam ipleri oluşturuyor. Sayısız damlacık, yavaş yavaş akarak ağırlığı olmayan maddeye bağlanıyor. Filme şeklini veren obje alındıktan sonra, silüeti kalıyor, tıpkı havanın ortasında asılı bir element gibi. İşin zorluğu; modeli oluşturmak için filmlenen obje ne kadar komplike ise, o kadar çok tutkallı ip ihtiyacı doğuyor.

CLA artık bir heykel
“Şu ana kadar eserlerim dağları anımsatırdı, bu sefer heykelim için formu çok daha farklı bir obje kullanmak istedim. Normalde, karton kutuları istifler ve onları görünmez iplerle havaya asmak için polietilen film ile kaplardım. Daha sonra da kutuları çıkartırdım ve film olduğu yerde kalırdı.” diye izah ediyor sanatçı. “CLA da organik bir şey var, natürel, aerodinamik biçimi havaya karşı direnç gösteriyor. Sanırım benim sanatım ile onun arasında bir paralellik var.” diye ekliyor.

CLA’nın aerodinamik yapısı sanatçıya ilham verdi
Onishi, yaklaşık beş gündür kusursuz bir orantılama duygusu ile detaylarla uğraşma aşkı isteyen bu proje üzerinde çalışıyor. Tekrar tekrar aracın şeklini inceliyor, hafifçe film üzerinde ellerini dolaştırıyor ve CLA silüetindeki en ufak bir çıkıntıyı bile işliyor hafızasına. Her bir detay, sanatçının farklı miktarda tutkal kullanmasını gerektiriyor. Araçtaki bu hassas çalışma, Onishi’de özel duyguları ortaya çıkartıyor “Aracın ne kadar sade ve çekici bir şekli olduğunu fark ettim. Bu şekli bir sanat eseri ile kaydetmek istedim.” Sesinde saygı dolu bir beğeni ile “Mercedes-Benz’i düşününce, uzun yıllarda kurulan bir geleneğin gururunu hissedebiliyorum.”
Onishi, eserini inceliyor. Sonra çay fincanını bırakarak bir kez daha tutkal tabancasına uzanıyor.


modelleryaşam

    4 Yorum

  • SON EKLENENLER