Önceki yazımızda Mercedes-Benz’in kurucu babalarının ve Mercedes isminin hikâyelerini aktarmıştık. Bugünse logomuzun hikâyesini sizinle paylaşacağız.

Gottlieb Daimler, Mercedes adının 1902’de resmi olarak markalaştığını göremeden, 1900’de öldü. Fakat çocukları, marka için bir amblem tasarlamak gerektiğinde onu tekrar hatırladılar: Babaları Köln’de motor üzerine çalıştığı ilk yıllarda kendi evini bu üç köşeli yıldızla işaretlemiş ve ürettiği motorların bir gün “karada, havada ve denizde” bu yıldız gibi parlayacağını eşine müjdelemişti. Çocukları da modern medeniyeti adeta harekete geçiren babalarının ve onun icatlarının anısına bu işareti, üç köşeli yıldızı, Mercedes’e amblem olarak seçtiler.

1909’dan itibaren markanın logosu olarak, 1910’dan itibaren de Mercedes marka otomobillerin ön kısmında bu üç köşeli yıldız kullanılmaya başlandı. 1916’da yıldızın etrafına halka ve altına Mercedes yazısı eklendi. 1921’den itibaren Mercedes-Benz yıldızı bugün hepimizin bildiği haline en yakın biçimine kavuştu.

1926’ya gelindiğinde savaş sonrası yaşanan ekonomik kriz, henüz gelişmekte olan otomotiv endüstrisini zorluyordu. İki rakip mucidin kurduğu firmalar, DMG ve Benz&Cie bu noktada önemli bir karara imza attı ve en iyi otomobilleri üretmeye devam edebilmek için birleşmeye karar verdiler. Böylece Mercedes-Benz doğmuş oldu.

Benz şirketinin defne yaprağı çelengiyle çevreli yuvarlak logosu ile Mercedes’in üç köşeli yıldızının yeni logoda birleşimi, ortaya çıkan bu yeni sinerjiyi simgeliyordu.

Bugün kullandığımız Mercedes-Benz logosu ise hem Gottlieb Daimler ve Karl Benz’in açtığı yeni çağı, hem de insanlığın “karada, havada ve denizde” olabildiğince hızlı ve güvenli mobilize olabilmesini en yalın haliyle anlatıyor.

Ömürlerini en iyi otomobili üretmeye harcamış bu iki mucidin rekabetini bugün biz de Mercedes-Benz olarak kendi içimizde yaşıyor; “The best or nothing” (En iyisi ya da hiç) felsefesiyle hareket ederek, her gün en iyiyi yeniden icat etmek için kendimizle yarışıyoruz.


yaşam

  11 Yorum

 1. Hasan Soylu:

  Blog calismalarinizi Almanya´dan takip ediyorum. Daha dogrusu Daimler firmasinin merkezi Stuttgart Untertürkheim dan. Görevim geregi firmanin tarihcesiyle ilgili arsivde calisiyorum. Uzun senelerden beri programlanan ve üzerinde calisilan bilgi bankasi “Admin” lerindenim. Arsivde bulunan yaklasik dört milyonu gecen resimlerle ugrasmak firma hakkindaki fanatikligide beraberinde getiriyor. Türkiye ile olan baglantilarin eskilere dayandigini resimlerle görmek tarihi tekrar yasamak ilginc geliyor. Mesela Atatürk ün 1921 yilinda Benz marka otomobille Ankara gelisi ve buna benzeri resimler. Arzu ettigim ise tarihteki baglantilarimizi insanimizin bilgisine sunmak. Dogru olan tarihi kastediyorum. Blog calismalarinizda basarilar diliyorum. Haberlesmek üzere.

  • Hakan Ayhan ÜZÜLMEZ:

   Merhaba Hasan bey;

   Madem bir şekilde Mercedes içindesiniz o halde size bir sorum olacak. Ben “Mercedes” isminin nereden geldiğini merak ediyorum. Kurucular arasında Daimler ve Benz isimleri zaten görülüyor ama acaba Mercedes ismi nasıl oluştu. Ben bunu merak ediyorum. Eğer mümkünse bunu açıklayabilirseniz benim bir merakımı gidermiş olacaksınız.

   Bu arada ben de küçüklüğümden beri Mercedes otomobillerinin düşkünüyüm. O küçük yaşlarda arabalardan ne anlıyorsam artık bilemiyorum ama içgüdüsel bir duygu herhalde hep Mercedes otomobillere büyük bir ilgiyle bakmıştım. Bu duygu 45 yaşıma gelmeme rağmen hiç eksilmediği gibi daha da güçlendi.

   Ne varki bir türlü Mercedes otomobillere ulaşamadım…!

   Saygılar…

  • Tracey:

   Beautiful pictures! She cobienms flamboyance with elegance plus a very fresh and ladylike style… for me these styles would mean opposing aspects, and I admire her talent to make this unique and perfect mixture.

 2. çağan KUDAL:

  “EN İYİSİ YA DA HİÇ!” MERCEDES-BENZ’İN LOGOSUNDAKİ YILDIZIN GERÇEK ANLAMI.BU YILDIZ ALMANYA VE TÜRKİYE!DE GURUR VE GÜVENLE PARLIYOR ÖYLE OLMAYA DA DEVAM EDECEK BAŞARILAR DAIMLER VE BENZ…

  • Roxana:

   yea I agree woth the other person toytoa’s are better quailty they last forever and most of the time you don’t have to worry about them breaking down. Then reason I say most of the time is cause there is a change of anything breaking down.

 3. salih aycı:

  istanbul yeni camiindeki hutbenin altındaki sıralı mermerler mersedesin logosu üçlü yıldızlarla dolu atalarımız 350 sene önceüçlü yıldızları mermerlere nakşetmişler

 4. Minecraftgroup:

  Your photos are truly intiirasponal, as are the lovely women and men you’re photographing. Beauty is beauty at any age. Thank you for reminding us of that! Makes me nostalgic for my hometown,

 5. mert:

  W124 mercedes kullanicisiyim mercedes-benz den baska araba tanimam oteki arabalara hic mi hic merakim yok hele ki bi mercedes tutkusu ve hastaliginiz varsa onun konforunu ve tadini aldiysaniz bu hastaliktan kurtulmak zordur..arabaya bindiginizde kaputun parildayisi ve yildizinizin parlamasi bunlarin hepsini anlatabiliyor kolaylikla.en eski modelinden tutun en yeni modellerine kadar bir devrim olusturdu mercedes..eski modellere daha cok yatkin bi zevk meselesi bu benimkiside.yagini koy,suyunu koy,benzinini koy dunyayi dolas 🙂

 • SON EKLENENLER